Uçak Fobisi, Uçak Fobisi Tedavisi, Uçak Fobisinden Kurtulmak

uçak fobisini yenme, uçak fobisini yenmek için, uçak fobisini yenmenin yolları, uçak korkusu nasıl yenilir

Uçak fobisi nasıl yenilir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü Başkanı Prof. Dr. Tarık Yılmaz, yaz aylarında tatile çıkmak isteyip te uçaktan korktuğu için tatilini erteleyen ya da kara yolunu tercih edenler için uçak fobisini yenmenin yollarını anlatıyor. Uçağa binmek, uçakla seyahati tercih edenlerin yüzde seksen beşinde korkuya ve bireylerin uçak seyahati esnasında huzursuzluk yaşamalarına sebep olmaktadır.

Uçağa duyulan bu aşırı korku, bireylerin ufacık bir şeyden panik olmalarına de neden olur. Aynı zamanda uçak korkusu yaşayan kişilerin kafaları sürekli uçakta bir sorun (uçağın motorunun duracağını, terörist saldırı olacağını, tribülans sırasında uçağın düşeceğini…) yaşanacağı düşünceleriyle doludur. Uçak fobisi olanların en büyük korkusu ise uçağın düşmesidir. Bazen bu korkuları o kadar şiddetli bir hal alır ki, yolda yürürken bir uçak görmeleri hatta uçağın resmini bile görmeleri panik yaşamalarına sebep olur.

Dr. Tarık Yılmaz uçak fobisi tedavisi hakkında şunları söyledi: “Hasta bize başvurduğunda önce uçağın mekanizmasını anlatıp uçakla ilgili kara senaryoları bir liste halinde yazarız. Örneğin uçağın düşme ihtimali nedir, hangi durumlarda uçak düşebilir, tribülans ne anlama geliyor gibi. Bu sorulara yanıt aramak gerçekçi bir risk tahmini için çok önemli. Çünkü uçak fobisi olanlar genelde uçağın düşme ihtimalini yüzde 40, 70 gibi çok yüksek oranlarda görür. Halbuki istatistiklere baktığımızda risk sadece 1 milyonda 1 -4 arasındadır. Senaryoları yazdıktan sonra tek tek ihtimaller üzerinde dururuz ve riski değerlendiririz. Sonra ‘duyarsızlaştırma’, ‘stop tekniği’, ‘gerçekçi iç diyalog’ gibi yöntemlerle bu durumla baş etmesini sağlarız.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver