Tuz Gölü Nedir Nerededir Hakkında Bilgi

Tuz Gölü Nedir Nerededir

Tuz Gölü anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tuz Gölü Nedir, Tuz Gölü Ne Anlama Gelir, Tuz Gölü Ne Demektir, Tuz Gölü Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tuz Gölü ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tuz Gölü Anlamı

Tuz Gölü Nedir Nerededir
İç Anadolu’da, Türkiye’nin ikinci büyük gölü. Uzunluğu 90 km., en geniş yeri 35 km.dir. Deniz yüzünden 925 m. yükseklikte bulunan gölün yüzölçümü 1.500 km2 ye kadar çıkabilir; fakat çok sığdır (en çok birkaç metre). Eşmekaya, Dondurma ve İn sularıyla beslenir; bu havzada yer alan Melendiz Suyu göle ulaşamaz. Kışın göl çanağı tamamen suyla dolar; tuz birikmesi durur. Yazın ise ancak bazı yerlerinde su kalabilir; göl bir tuz çanağı hâline gelir. Göl dibinde birikmiş olan tuz tabakasının kalınlığı birkaç mm.den 30 cm.ye, bazı kesimlerdeyse 1-2 m.ye kadar ulaşabilir. Türkiye tuz gereksiniminin önemli bir bölümü bu gölden sağlanır.

Konu ile ilgili aramalar: Tuz Gölü Nedir Tuz Gölü ödev ara Tuz Gölü kelime anlamı Tuz Gölü sözlükte ara Tuz Gölü ansiklopedi bilgi bankası ara Tuz Gölü ne demek Tuz Gölü neye denir

Tuz Gölü ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver