Turp Suyu, Turp Suyu Faydası, Turp Suyunun Faydaları

turp suyunun saça faydaları, turp suyunun sağlığa etkileri, turp suyunun sağlığa faydaları, turp suyunun yararları

Turp suyunun faydaları nelerdir?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Besleyici ve tam bir vitamin deposu kök sebze olan turp, yüzyıllardır vücudumuza önemli faydalar sunmakta ve mütenevvi hastalıkların önüne geçerek sıhhatli bir yaşam sunmamıza destek olmaktadır. Turp suyunun tadı biraz ağır olduğu için içilmekte zorluk çekilebilir, tadının damak lezzetinize daha uyumlu olmasını sağlamak için havuç veya elma suyu ile de karıştırıp içerek de aynı faydaları vücudunuza kazandırabilirsiniz.

 

Turp suyunun yararları

 

Turp suyu, kalsiyum, demir, lif, K vitamini, B6 vitamini, potasyum, fosfor ve özellikle C vitamini bakımından zengin bir içecek olup başta safra üretimini düzenlemeye ve karaciğer rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaya muavenet eder. Antioksidan etkisi karaciğeri çalıştırıp kanı temizlemekte, kanda oksijen miktarını arttırmakta, kırmızı kan hücrelerinin yıkımını önlemekte ve özellikle de siyah turpun suyu sarılığı ciddi bir şekilde tedavi etmektedir.

Turp suyu lif bakımında da zengin olduğu için, basur hastalığının en önemli sebebi olan kabızlığı önlemekte, sindirimi kolaylaştırarak bağırsakların rahatlamasını sağlamaktadır. Turp suyunun sağlığa etkileri arasında idrar üretimini arttırdığı, böbrekleri temizlediği, idrar yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağladığı, tokluk hissi vererek kilo vermeye yardımcı olduğu, cilt çatlamalarını önlendiği de yer almaktadır.

 

Turp suyu hazırlama


Turpun kökünü ve kabuğunu kullanarak turp suyu hazırlayabilirsiniz. Kök ve kabuklar birlikte katı meyve sıkacağından geçirilip suyu içilebilir. Salatalık ve yeşilbiber suyu ile de kokteyl hazırlayabilir veya tadını değiştirmek için içine elma suyu ya da havuç suyu ekleyebilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver