Turp Nedir Nerede Yetişir, Yararları Ve Faydaları Nelerdir Hakkında Bilgi

Turp Nedir Nerede Yetişir, Yararları Ve Faydaları Nelerdir

Turp anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Turp Nedir, Turp Ne Anlama Gelir, Turp Ne Demektir, Turp Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Turp ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Turp Anlamı

Turp Nedir Nerede Yetişir, Yararları ve Faydaları Nelerdir
Turpgiller (Brassicaceae) familyasından yumruları için yetiştirilen bir yıllık ya da iki yıllık otsu tarım bitkisi., Yaprakları tüylü, çiçekleri beyaz, sarı ya da mor renklidir. Birçok çeşidi kökü ya da tohumu için yetiştirilir. Salata olarak yenen bir sebzedir. Bitkinin yenen kısmı etli olan kazık kökleridir. Tohumları %35-%50 oranında yağ taşır. Uyarıcı, iştah açıcı, safra söktürücü ve mikropların üremesini önleyici özelliklere sahiptir. Eski tarihlerde salgın hastalıklara karşı önleyici olarak turp verildiği bilinmektedir. Türkiye’de birçok turp çeşidi yetiştirilmektedir. Bunlar; karaturp, kırmızıturp ve yabanî turptur.

Karaturp; kökleri yumruk büyüklüğünde, üzeri siyahımsı kabuklu, içi beyaz renklidir. Hardal esansı ve C vitamini içerir. Kökleri salata olarak yenir. İştah açıcı, idrar ve safra söktürücü etkileri vardır. Kırmızıturp; kökleri ceviz büyüklüğünde üzeri parlak kırmızı renklidir. Hardal esansı, C vitamini taşır. Salata olarak yenir. Kuvvet verici, iştah açıcı ve balgam söktürücüdür. Yabanî turp; 20-50 cm boylarında, sarı çiçekli, Anadolu’da yabanî olarak yetişen, tüylü ve otsu bir bitkidir. Kökü ve yaprakları hardal esansı taşır. İştah açıcıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Turp Nedir Turp ödev ara Turp kelime anlamı Turp sözlükte ara Turp ansiklopedi bilgi bankası ara Turp ne demek Turp neye denir

Turp ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver