Türkmenler Nedir Kimlerdir Nerede Yaşarlar Hakkında Bilgi

Türkmenler Nedir Kimlerdir Nerede Yaşarlar

Türkmenler anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Türkmenler Nedir, Türkmenler Ne Anlama Gelir, Türkmenler Ne Demektir, Türkmenler Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Türkmenler ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Türkmenler Anlamı

Oğuz Türkleri’nden bir boy ve bu boydan olan kimselere verilen ad. İlk olarak 10. yüzyılda kullanılmaya başlanan Türkmen sözcüğünün, anlamı ve ortaya çıkışı konusunda farklı görüşler bulunmaktadır. İslâm kaynaklarına göre, Müslüman olan Oğuzlar, Müslüman olmayan Oğuzlara Türkmen adını vermişlerdir.

Türkmenistan, Türkiye, İran, Suriye, Irak, Afganistan, Özbekistan, Tacikistan, Karakalpakistan ve Kuzey Kafkasya’da yaşamakta olan Türkmenler Sünnî Müslüman’dır. Türkmen Türkleri bu gün de eski Türkmen âdet ve geleneklerini büyük ölçüde sürdürmektedirler.

Türkmenistan’daki Türk varlığı 5. yüzyılda Hunların bölgeye girmesiyle başlar. Türkmenistan, Arap, Moğol ve İran işgallerine uğramış olmasına karşın, Azerbaycan ve Anadolu’daki Türk egemenliğine her zaman kaynaklık etmiştir.

Konu ile ilgili aramalar: Türkmenler Nedir Türkmenler ödev ara Türkmenler kelime anlamı Türkmenler sözlükte ara Türkmenler ansiklopedi bilgi bankası ara Türkmenler ne demek Türkmenler neye denir

Türkmenler ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver