Türkmence Nedir Kimler Konuşur Nerelerde Konuşulur Hakkında Bilgi

Türkmence Nedir Kimler Konuşur Nerelerde Konuşulur

Türkmence anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Türkmence Nedir, Türkmence Ne Anlama Gelir, Türkmence Ne Demektir, Türkmence Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Türkmence ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Türkmence Anlamı

Türkmence Nedir Kimler Konuşur Nerelerde Konuşulur

Türk lehçelerinden biri. Bugün büyük bir kısmı Türkmenistan’da yaşayan, bir kısmı da Suriye, Irak, İran, Afganistan ve Çin’e yerleşen 3.000.000 kişi tarafından konuşulmaktadır. Oğuzcanın Doğu Oğuzca kolundan olan Türkmencenin tarihi üç evrede gelişmiştir: a) Eski Türkmence (15.-17. yüzyıl); b) Orta Türkmence (18.-19. yüzyıl); c) Yeni Türkmence (19. yüzyıldan günümüze). Türkmencenin ağızları da iki gruba ayrılır:

1) Özbekleşmemiş asıl Türkmence (Yomıt, Teke, Göklen, Er-Sarı, Salır, Sarık);
2) İran ve Özbekistan sınırındaki lehçeler (Nohur, Anaur, Hasarlı, Nere, Zim, Manışlak vb.). Yazı dili Yomıt lehçesi üzerine kurulmuştur. Türkmencede 1927′ye kadar Arap, 1927-1940 arasında Lâtin alfabeleri kullanıldı. 1940′tan sonra ise Kiril (Rus) alfabesine geçildi.

Konu ile ilgili aramalar: Türkmence Nedir Türkmence ödev ara Türkmence kelime anlamı Türkmence sözlükte ara Türkmence ansiklopedi bilgi bankası ara Türkmence ne demek Türkmence neye denir

Türkmence ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver