Türkiyede Yüz Nakli Nasıl Yapıldı, Yüz Nakilleri, Yüz Nakli

yüz nakli ameliyatı, yüz nakli nasıl yapıldı, yüz nakli nasıl yapılır, yüz nakli nasıl yapılıyor

Yüz nakli nasıl yapılır?

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Yüz nakli son zamanların en çok konuşulan ve en çok takip edilen haberlerinden biri oldu. Türkiye’de ilk defa yüz nakli gerçekleştirildi. Tüm Türkiye’nin gözleri Akdeniz Üniversitesi’nde idi. Türkiye’nin yarıdan fazlası yüz naklinin nasıl yaptıldığını çok merak ediyor. Bizde merakınızı gidermek için Türkiye’de yapılan yüz nakli hakkında ki tüm gerçekleri gözler önüne seriyoruz.

 

 

Türkiye’nin ilk yüz nakli Antalya’nın Manavgat ilçesine bağlı bir köyde yaşayan 19 yaşındaki Uğur Acar’a yapıldı. Uğur Acar 40 günlük bir bebekken evlerinde çıkan yangından dolayı yanan battaniyenin üzerine düşmüş ve yüzünün %90′ı zarar görmüştür. Acar, bu yaşına kadar çeşitli ameliyatlar geçirmiş ve uzun süredir de yüz nakli ameliyatı için beklemiştir. Bir mermer atölyesinde çalışan Acar’a naknedilen yüz Ahmet Kaya’dan alınmıştır.

Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde görev yapan Prof. Dr. Ömer Özkan, Acar’ı muayene ederek köyüne yollamıştır. Acar tam köyüne vardığı sırada Prof. Dr. Özkan kendisini arayarak yüz naklinin gerçekleştirileceğini söylemiştir. Hemen hastaneye geri dönen Acar Prof. Dr. Ömer Özkan ve ekibi tarafından hemen ameliyata alınmıştır.

Ameliyata AÜ Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Serdar Tüzüner, Anesteziyoloji ve AÜ Reanimasyon Anabilim Dalı’nda görevli Prof. Dr. Necmiye Hadimoğlu ile AÜ Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi ve Estetik Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Özlenen Özkan ile çok sayıda asistan doktor katıldı.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver