Türkiye’de milletvekili seçimleri kaç yılda bir yapılır? sorusunun cevabı hakkında kısaca bilgi kısa özet

ETİKETLER: seçimler kaç yılda bir yapılır, tbmm seçimleri kaç yılda bir yapılır, genel seçimler kaç yılda bir yapılır, milletvekili seçimleri kaç yılda bir yapılır, yerel seçimler kaç yılda bir yapılır, milletvekili seçimleri kaç yılda bir yapılır 2011, milletvekili seçimi kaç yılda bir yapılır, genel seçimler kaç yılda bir yapılır 2013, milletvekili seçimleri kaç yılda yapılır,

Ülkemizde milletvekili seçimi kaç yılda bir yapılır

Sponsorlu Bağlantılar

Milletvekili Seçimi Kaç Yılda Bir Yapılır, Ülkemizde Milletvekili Seçimleri Kaç Yılda Bir Yapılır, Türkiyede seçimler kaç senede bir yapılır

TBMM milletvekili seçimleri 4 yılda bir yapılır. 2007 yılında yapılan Anayasa değişikliği ile bu süre 5 yıldan 4 yıla indirilmiştir.

Yerel Seçimler kaç yılda bir yapılır?

Yerel seçimler, Türkiye Cumhuriyeti sınırları içerisindeki yerel yönetimleri belirlemek amacıyla yapılmaktadır.Yerel seçimler yasa gereği 5 yılda bir yapılır. Yakın zamanda yapılan son iki yerel seçim, 28 Mart 2004 ve 29 Mart 2009 tarihleridir.

Normal şartlarda 30 Mart 2014 tarihinde yapılması gereken yerel seçimler, AK Parti ve MHP milletvekilleri tarafından 27 Ekim 2013 tarihine çekilmek istenmiştir. Bununla beraber yerel seçimlerin 2013 yılında yapılmasından vazgeçilmiş, seçimlerin zamanında yapılması kararlaştırılmıştır.

Bu nedenle yerel seçim, 5 yıl aradan sonra Mart 2014′te tekrar yapılacaktır.

Türkiye’de milletvekili genel seçimleri, dört (2007 referandumundan önce beş) yılda bir, 550 üyeli Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne üye seçmek için, nisbi temsil sistemi ile yapılır. Bir parti mecliste sandalye elde etmek için, ulusal düzeyde oyların en az %10’unu almalı, aynı zamanda seçim bölgelerinde oyların, karmaşık bir formülle hesaplanan bir yüzdesini elde etmelidir. Cumhurbaşkanları ise 2007’de anayasada yapılan değişikliğe kadar meclis tarafından bir defa yedi yıllığına seçilmekteydi, bundan sonra halk tarafından en fazla iki defa beş yıllığına (5+5) seçilecektir.

Türkiye’de, seçimde başarılı olan iki ya da üç, bazen de dört partiden oluşan çok partili sistem uygulanmaktadır. 1950’den beri mecliste muhafazakâr partiler çoğunluğu oluşturmaktadır. Şu an çoğunluğa sahip olan AKP bile, temeli İslamcı eğilime dayanmakla itham edilmesine rağmen, kendisini DP geleneğinden olarak tanımlama eğilimindedir. En büyüğü CHP olan sol partiler ise en büyük desteği büyük şehirlerden, kıyı bölgelerinden, orta derecede gelir düzeyine sahip kişilerden, devlet memurlarından, askeri görevlilerden ve Alevilerden almaktadır.

2007 Türkiye genel seçimleri, 22 Temmuz 2007’de yapılmıştır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver