Türk Ocakları Nedir Hakkında Bilgi

Türk Ocakları Nedir

Türk Ocakları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Ocakları Nedir, Türk Ocakları Ne Anlama Gelir, Türk Ocakları Ne Demektir, Türk Ocakları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Türk Ocakları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Türk Ocakları Anlamı

Türkiye’de II. Meşrutiyet’ten sonra gelişen Türkçülük hareketleri zamanında kurulan ulusçu dernekler. Balkan Savaşı’ndan sonra örgütlenen Ermeni, Rum, Kürt ve Arapların derneklerine benzer olarak 1913′te Hamdullah Suphi Tanrıöver ve Ziya Gökalp tarafından kuruldular. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde şubeleri açılan Türk Ocakları, öğrenci ve aydınlar arasında hızla etkin bir konuma ulaştı. Ocaklar, Türk Yurdu adlı bir dergi yayımlamaya başladı. 1931′de siyasî bir nitelik kazanmaya başlayınca kapatılan Türk Ocakları’nın yerine CHP’ye bağlı Halkevleri kuruldu. Hamdullah Suphi tarafından 1951′de yeniden kurulduysa da eski etkinliğini sağlayamayan Türk Ocakları’nın faaliyeti 1966′da sona erdi.

Konu ile ilgili aramalar: Türk Ocakları Nedir Türk Ocakları ödev ara Türk Ocakları kelime anlamı Türk Ocakları sözlükte ara Türk Ocakları ansiklopedi bilgi bankası ara Türk Ocakları ne demek Türk Ocakları neye denir

Türk Ocakları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver