Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü Meslek Rehberi 2013-2014 Ygs Lys Başarı Sırası, İş Olanakları, Kaç Puan Gerekir, Geleceği Tercih Edilir Mi, İş Bulma Durumu

 

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Nedir Mesleği Hakkında Bilgi

Türk Dili ve Edebiyatı İş Çalışma Alanları, Türk Dili ve Edebiyatı İş İmkanları, Türk Dili ve Edebiyatı Maaşları, Türk Dili ve Edebiyatı Ne İş Yapar, Türk Dili ve Edebiyatı Nedir, Türk Dili ve Edebiyatı Nedir, Türk Dili ve Edebiyatı Ne İş Yapar, Türk Dili ve Edebiyatı Maaşları,Türk Dili ve Edebiyatı İş İmkanları, Türk Dili ve Edebiyatı İş Çalışma Alanları, Türk Dili ve Edebiyatı Mesleği Hakkında Bilgiler, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünün Geleceği, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı, Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Tercih Edilir mi, Türk Dili ve Edebiyatı Tanıtımı, Türk Dili ve Edebiyatı Kazanç Durumu,Meslek Rehberi, Türk Dili ve Edebiyatı Mezunları Ne İş Yaparlar,Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü İş Olanakları, Türk Dili ve Edebiyatı Mezun Olduktan Sonra İş İmkanı Nerede Çalışırlar, Türk Dili ve Edebiyatı İş Bulma Durumu
Üniversite sınavına hazırlanan ve Türk Dili ve Edebiyatı bölümünü seçecek adaylara bu meslek hakkında bilgileri, puanlarını ve mesleğin geleceği hakkında bilgileri derledik. İşte Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü –  Mesleği hakkında bilgiler :

Sponsorlu Bağlantılar

Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü Tanıtımı

Türk dilinin yapısını, gelişmesini ve  diğer dillerle olan bağlantısını, Türk Edebiyatının tarihini ve bugünkü durumunu inceleyecek elemanları yetiştirmek amacıyla eğitim veren bir bölümdür.

Çalışma Alanları :

Türk dili ve Edebiyatı programını bitirenlere “Türkolog” ünvanı verilmektedir.Kütüphanelerde, arşivlerde, Kültür  Bakanlığında, TRT’de görev alabilirler,  yükseköğretim  kurumlarında “okutman” olarak çalışabilirler, öğretmenlik sertifikası alanlar orta dereceli okullarda “öğretmen” olabilirler. Özel yetenekleri olanlar, gazete  ve  dergilerde “yazmanlık”, “editörlük” yapabilirler.
Mezunların çoğu eğitici görev yapmakta olup, bir kısmının da yazar olarak iş bulma olanakları vardır. Kazanç durumu, çalışma koşullarına göre değişmektedir.

Mesleğin Gerektirdiği Özellikler

Üst düzeyde sözel düşünme yeteneğine sahip olması
Düşüncelerini söz ve yazı ile etkileyici bir biçimde ifade edebilmesi
Okumayı sevmesi
Okuduklarını çözümleyebilmesi ve yeni sentezler oluşturabilen kişiler olması gerekir.

  • Meslek Rehberi
  • Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü Iş Olanakları
  • Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümü Tercih Edilir Mi
  • Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümünü Seçecek Olanlarda Nasıl Özellikler Olmalı
  • Türk Dili Ve Edebiyatı Bölümünün Geleceği
  • Türk Dili Ve Edebiyatı Iş Bulma Durumu
  • Türk Dili Ve Edebiyatı Iş Çalışma Alanları
  • Türk Dili Ve Edebiyatı Iş Imkanları
  • Türk Dili Ve Edebiyatı Kazanç Durumu
  • Türk Dili Ve Edebiyatı Maaşları
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver