Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri-Tüp Bebek Tedavisi İle Hamile Kalmak Hakkında Bilgi

Aşağıda Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri-Tüp Bebek Tedavisi İle Hamile Kalmak ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüp Bebekte Hamilelik Belirtileri-Tüp Bebek Tedavisi İle Hamile Kalmak

Tüp bebek tedavisi gören hanımlar için verilebilecek en büyük müjde herhalde tüp bebek tedavisinin olumlu sonuçlandığı ve artık onların da hamile kalmayı başardıklarını müjdelemek olsa gerek. Tüp bebek tedavisinde anne adaylarının tüm beklentileri ve dikkati hamile kalmaya odaklandığı için en ufak bir belirti ve emareyi bile hamilelik belirtisi olarak görebilirler. Peki tüp bebekte hamilelik belirtileri normal hamilelik belirtilerinden ne gibi yönleriyle ayrılıyor? Tüp bebek hamileliği ile normal hamilelik arasında ne gibi farklar var. Şimdi sizler için bu soruları yanıtlayalım.

1) Öncelikle bilmemiz gereken kan testinin kesin sonuç vermesi için illaki adet tarihimizin geçmesi gerekmez. Embriyo rahminize düştükten yaklaşık tam bir hafta sonra kan testinde görülebilir. Yumurtlama tarihinizi adetinizin 14.günü olarak hesaplarsak ve siz o zamanda hamile kaldıysanız adetinizden 10 gün önce bile sonuç alabilirsiniz.

2) Kan testiniz pozitif çıksa bile önemli olan 2 gün sonra değerinizin iki katı artmasıdır. (Benim de başıma geldiği üzere önce test pozitif çıkıp daha sonra değer düşebilir. Buna biyokimyasal gebelik denir ve sonuç negatifle sonuçlanır.) Kan testi yaptırdıktan iki gün sonra tekrar test yaptırmayı unutmayın.

3) Kan testinde 0-20arası değer negatif,
20-30 arası değer pozitif olmakla beraber dış gebelik riskli,
30+ değer pozitif kabul edilir.

4) Gebelikte ilk belirti göğüslerde şişkinlik ve belirleşen damarlardır. Göğüs üzerindeki damarlar gittikçe koyu mavi bir renk alırlar ve dışardan belli olurlar. Göğüslerde hassasiyet de olabilir.

5) Vajinadan ıslak bir akıntı gelmesi ve rahim ağzında yumuşama da ilk önemli belirtilerdendir.

6) Sebebi açıklanamayan ve hemen geçmeyen, bazen günlerce süren baş ağrısı ve halsizlik,

7) Özellikle sabahları hissedilen mide bulantısı,

8) Kasıklarda ağrı,

9) Rahim içinde adet sancısına benzeyen kısa süreli kıramp ve sancılar,

10) Sık idrara çıkma hissi ve idrarı yaparken duyulan sancıya benzer bir acı,

11) Ciltte, özellikle yüzde sivilcelenme,

12) Değişken ruh hali, vb hissettiğimiz duygular bize hamile olduğumuzu anlatmaya çalışıyor olabilir…

Bu saydıklarımın hepsi gebelik belirtisi olmakla birlikte bazı insanlarda hiçbir belirti de gözükmeyebilir. Bu gebelik olmadığı anlamına gelmez. Belirtiler kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bunun biraz da bizim bünyemizle alakalı olduğunu unutmayalım.

NOT: İdrar testini kolaylıkla evde kendiniz uygulayabilirsiniz fakat idrar testlerinin genelde 25+ ya da 50+ değerleri gösterdiğini unutmayalım. Bu demek oluyor ki idrar testi kan testinden geç sonuç verir…

Umarım verdiğim bilgiler biraz da olsa işinize yarar:) Bir senedir tüp bebek tedavisi görüyor ve hamile kalabilmek için uğraşıyorum bu bilgileri de o zaman öğrendim… Allah isteyen herkese bebek nasip eder inşallah… Sevgiyle ve umutla kalın…

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver