Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli Hakkında Bilgi

Aşağıda Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli ile ilgili detaylı bilgilerin yanısıra genel anlamda hastalıkların nedenleri, belirtileri ve tedavisi hakkında ayrıntılı bilgi yer almaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüp Bebek Merkezi Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli

Normal yöntemlerle bebek sahibi olamayan çiftlerin en sık başvurduğu bebek sahibi olma yolu elbette tüp bebek tedavisidir. TÜp bebek tedavileri, hem başarı oranının yüksekliği, hem de yapılışının kolay ve hesaplı oluşu yüzünden yaygın olarak tercih edilmektedir. Ancak her tüp bebek merkezi de bu işi layıkıyla yapıyor gibi bir anlam çıkartılmamalıdır. Hayatın her alanında olduğu gibi tüp bebek merkezi seçerken de sonradan pişman olmamak adına bazı şeylere önceden dikkat etmek gerekmektedir. TÜp bebek seçiminde nelere dikkat etmeliyiz sorusunun cevabını uzmanından öğrendik ve sizlerle paylaşmak istedik.

Tüp Bebek Merkezi seçimi yaparken nelere dikkat edilmeli;

1.Merkez ne kadar zamandır faaliyette? Ne kadar yoğun? Merkezde çalışan ekip (klinisyen ve embriyolog) ne kadar zamandır tüp bebek ile uğraşmaktadır?
2.Gebelik oranı nedir? Özellikle başlanan uygulama başına eve canlı bebekle gitme oranı nedir?
3.Saygın embriyo dondurma programı var mıdır? Çözme sonrası embriyoların hayatta kalma oranı nedir? Embriyo çözme transferi başına gebelik ve eve canlı bebekle gitme oranı nedir?
4.Merkeze başvuran ümitsiz hastalara dürüstçe bilgilendirme yapılmakta mıdır?

HÜ ÖĞRETİM ÜYESİ PROF: DR: YARALI: -”İYİ BİR MERKEZDE GEBELİK ORANLARI YÜZDE 50-55 VE ÜSTÜNDE, ÇOĞUL GEBELİKTE İKİZ BEBEK ORANI YÜZDE 25 VE ALTINDA; ÜÇÜZ GEBELİK ORANI DA YÜZDE 3′TEN DÜŞÜK OLMALI” -”BAŞARILI EMBRİYO DONDURMA İŞLEMİ DE KALİTE GÖSTERGESİDİR”
Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Yaralı, ”iyi bir tüp bebek merkezinde gebelik oranlarının yüksek, çoğul gebelik oranlarının düşük olması” gerektiğini belirtti.
Prof. Dr. Yaralı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, tüp bebek yönteminin dünyada 30, Türkiye’de ise yaklaşık 20 yıldır uygulandığını söyledi.
Türkiye’de Sağlık Bakanlığınca sertifikalandırılmış 105 tüp bebek merkezi bulunduğunu bildiren Yaralı, tüp bebek tedavilerinin, kısırlık sorunu yaşayan çiftlerin çocuk sahibi olmasını sağlarken çoğul gebelik riskini de artırabildiğini kaydetti.
Yaralı, tüp bebek yönteminin, sağlıklı gebeliğin sağlanması, tedavi sürecinde anne ve bebeğin sağlıklarının korunması, tedavi sürecinde annenin psikolojik dengesinin bozulmaması ve çoğul gebelik oranlarının düşük olabilmesi için tüp bebek merkezlerinin seçiminde dikkat edilmesi gerektiğini ifade etti.
Öncelikle ”iyi bir tüp bebek merkezinde gebelik oranlarının yüksek, çoğul gebelik oranlarının düşük olması” gerektiğini vurgulayan Yaralı, ”Başarılı embriyo dondurma işlemi de kalite göstergesidir” dedi.

Yaralı, çocuk sahibi olmak isteyen çiftlerin bir tüp bebek merkezine başvurduklarında ”embriyo transferi başına gebelik oranı, çoğul gebelik oranı ve dondurma çözmede başarı oranları nedir?” olmak üzere 3 soruyu mutlaka yöneltmeleri gerektiğini belirterek, ”İyi bir merkezde gebelik oranları yüzde 50-55 ve üstünde olmalı. Çoğul gebelikte ikiz bebek oranı yüzde 25 ve altında, üçüz gebelik oranı da yüzde 3′ten düşük olmalı. Donma?çözme uygulamaları da embriyo transferi başına gebelik oranının yüzde 50′si civarında olmalı” görüşünü bildirdi.

-”EMBRİYO DONDURMANIN AMACI NEDİR?-

Prof. Dr. Yaralı, tüp bebek yönteminde kadına fazla yumurta geliştirmesi için ilaç tedavi uygulandığını ifade ederek, ”Uygulama sonrasında eğer kaliteli embriyo sayısı transfer edeceğimizden daha fazlaysa bunlardan iyi kaliteli olanları seçiyoruz ve donduruyoruz. Yaklaşık 4-5 beş embriyo transferinin birinde dondurmaya uygun embriyolar olabiliyor. Hasta bu uygulamada gebe kalmazsa dondurduğumuz bu embriyoları çözüp rahim içine tekrar naklediyoruz” dedi.

Tüp bebekte gebelik şansını azaltmadan, çoğul gebelik riskini en aza indirgemek için etkin bir embriyo transferi politikası izlenmesi gerektiğini dile getiren Yaralı, şunları kaydetti:

”Özellikle 35 yaş altında, iyi kaliteli embriyo varlığında ve ilk uygulamada en fazla iki embriyo transfer edilmelidir. Elde edilen kaliteli, iyi, fazla embriyolar ise dondurularak saklanmalıdır. Embriyoların dondurularak saklanmasının hem ekonomik hem de psikolojik yararları vardır. Dondurulan embriyoların çözülerek transferi uygulamasında, hastaya en az ilaç kullanımıyla transfer gerçekleştiriliyor. Ayrıca hasta hazırlanmasında takip çok daha basit. Çünkü yumurta toplama işlemi yapılmıyor. Dondurulup çözülme sonrası hastaya yaklaşık yüzde 45 civarında başarı şansı sunuluyor. Dolayısıyla dondurarak saklama-çözme sonrasında neredeyse taze uygulama kadar başarı şansı elde ediyoruz.”
Yaralı, çiftlerden izin belgesi alınarak dondurulan embriyoların, Türkiye’de Sağlık Bakanlığınca hazırlanan ve yürürlüğe giren yasa uyarınca 3 yıl boyunca sıvı nitrojen içerisinde saklanabildiğini belirterek, çiftlerin arzu ettikleri takdirde üç yıl daha süre uzatma şansına sahip olduğunu bildirdi.

-SPERMLERİN DONDURULMASI-

Spermlerin de dondurulabildiğini anlatan Yaralı, şunları söyledi:
”Bazı durumlarda daha sonra tüp bebek tedavisi için kullanılmak üzere meni sperminin dondurularak saklanması gerekiyor. Örneğin, erkek üreme organı tümörlerinde cerrahi, radyoterapi ve kemoterapi öncesi spermler dondurulabilir. Yine diğer sistem tümörleri için sperm yapımını etkileyebilecek radyoterapi, kemoterapi öncesi bu işleme başvurulabilir. Ayrıca, ağır sperm bozukluğu varlığında dondurulur. Daha ileride hiç sperm bulunamaması riskine karşı bu kişilerde sperm dondurulur.

Tüp bebek tedavisi sırasında bazı kişiler, mastürbasyonla sperm vermede güçlük çekiyor. İşte bu gurupta bulunanlar da sperm dondurma işleminden yararlanabilir.

Öte yandan, testisinde hiç sperm olmayan hastalara testisten biyopsi yaparken hareketli sperm elde ettiğimiz testis dokusunu da başarılı olarak dondurup saklayabiliyoruz.”

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver