Tüp Bebek Kanser Yapar Mı, Tüp Bebek Kansere Mi Yol Açıyor, Tüp Bebek Meme Kanserine Mi Yol Açar

tüp bebek tedavisi kanser yapar mı, tüp bebek tedavisi kanseri tetikler mi, tüp bebek tedavisi meme kanseri yapar mı,

Tüp bebek tedavisi kansere yol açar mı?

Bebek sahibi olmanın normal yollarla mümkünlüğü söz konusu olmadığı durumlarda çiftlerin tercih etmiş olduğu tüp bebek tedavisi hakkında son dönemlerde kansere yol açıyor yönündeki söylentiler damgasını vurdu. Bilhassa kadınlarda meme kanserini tetiklediği konuşulmaktadır. Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Süleyman Tosun, tüp bebek kanser yapar mı sorusunu yanıtladı.

Sponsorlu Bağlantılar

Tüp bebek tedavisinde kullanılan hormon ilaçlarının kadınlarda meme kanseri riskini tetiklediği söylenmektedir. Meme kanserinin östrojen hormonun salgılanmasında ki artışı ile alakasının olması ve tüp bebek uygulamasının tedavisinde de hormon ilaçlarının kullanımı düşünüldüğünde birçok tüp bebek tedavisi yaptıranlar ya da yaptırmayı düşünenler işte bu sebepten korkar oldu. Dr. Süleyman Tosun ise, “Tedavi sırasında yumurta büyütmek için kullanılan hormon ilaçlarının kanser yapma riski yoktur” diye açıklamada bulundu.

Tüp bebek kanser yapar mı?

Tüp bebek tedavisinin uzun sürmediğini 15 günde tamamlandığını söyleyen Tosun, kandaki östrojen hormon düzeyinin de kısa bir süreliğine yükseldiğini söylemekteler. Üstelik yapılan araştırmalar neticesinde de tüp bebek tedavisi sonrası meme kanseri olan kadınlarla, tüp bebek tedavisi görmeyen meme kanseri olan kadınların karşılaştırılmasında tümör özelliklerinde hiçbir fark görülmemiştir. Ancak birinci derece yakın akrabasında meme kanseri olanların yüksek östrojen düzeyinin meme kanseri riskini hızlandırmaktadır.

Tekrarlayan tüp bebek tedavilerinde yumurtalıklar sürekli uyarıldığı için yumurtalık kanseri olma riski vardır, ancak bu risk çok düşük bir ihtimaldir. Genel olarak her tüp bebek tedavisi gören kadınların yumurtalık kanseri olma ihtimali vardır, denilemez. Üstelik bu güne kadar tüp bebek tedavisinin rahim veya rahim ağzı kanserine yol açtığı da görülmemiştir.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver