Tundra Nedir Hakkında Bilgi

Tundra Nedir

Tundra anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tundra Nedir, Tundra Ne Anlama Gelir, Tundra Ne Demektir, Tundra Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tundra ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tundra Anlamı

Kuzey Amerika ve Avrupa’da bulunan, ağaç yetişmeyecek kadar soğuk ve rüzgârlı olan geniş düzlükler için kullanılan bir sözcüktür. Tundrada yetişen bitkiler içinde yosun, liken, ayak otu, yaban mersini, bazı bodur çalılar ve az sayıda bodur kavak, huş ağacı ve kutup söğüdü bulunur. Güneşin haftalarca ya da aylarca ufkun üstüne çıkmadığı uzun kış ayları boyunca, tundrada yerler karla örtülüdür ve toprak donarak sertleşmiştir. Ortalama sıcaklık yılın ancak birkaç ayında donma noktasının üstüne çıkar. Yaz ortasında bile ortalama sıcaklık 10°C’yi geçmez ve sık sık don olur. Yazın karlar eriyip toprağın üst katmanlarındaki don çözüldüğü zamanlarda bile, toprağın alt katmanları donmuş olarak kalır.

Tundraların oluşması için gerekli büyük toprak parçaları bulunmayan Güney Yarı Küre’de çok az olan tundralar, yalnız Antarktika’nın en kuzey bölümünde ve birkaç adada görülür. Ama yüksek dağların üzerinde, kar sınırıyla ağaç sınırı arasındaki yerlerde Alp tundrası denen ağaçsız bölgeler vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Tundra Nedir Tundra ödev ara Tundra kelime anlamı Tundra sözlükte ara Tundra ansiklopedi bilgi bankası ara Tundra ne demek Tundra neye denir

Tundra ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver