Tümülüs Nedir Hakkında Bilgi

Tümülüs Nedir

Tümülüs anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tümülüs Nedir, Tümülüs Ne Anlama Gelir, Tümülüs Ne Demektir, Tümülüs Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tümülüs ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tümülüs Anlamı

Üzeri toprak ya da taş yığınıyla örtülmüş mezar. İlk Çağ’da özellikle ünlü devlet adamları ve komutanlar mezarlara eşyalarıyla birlikte gömülürler, bu arada yanlarına değerli süs eşyaları da konurdu. Bu ölülerin daha sonra rahatsız edilmemeleri için de mezarların üstleri toprak ya da taş yığınlarıyla örtülürdü. Tümülüslerin belirli bir yükseklikleri yoktu. Daha çok ölünün önemine göre çeşitli yüksekliklerde olabilirlerdi. Anadolu ve Trakya’da çok rastlanan bu mezarlar ayrıca Orta Asya, Güney Rusya, Tuna çevresi, Yunanistan ve Suriye’de de görülür. Orta Asya ve Güney Rusya’da tümülüslere “kurgan” denir.

Konu ile ilgili aramalar: Tümülüs Nedir Tümülüs ödev ara Tümülüs kelime anlamı Tümülüs sözlükte ara Tümülüs ansiklopedi bilgi bankası ara Tümülüs ne demek Tümülüs neye denir

Tümülüs ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver