Tüm Zamanların En İyi Türk Filmleri Listesi 2013

Gelmiş geçmiş en güzel türk filmleri isimleri sıralaması,

2013 en çok sevilen, en çok izlenen, tarihteki en popüler ve en fazla beğenilen türk filmleri hangileri?

Sponsorlu Bağlantılar
10
Muhsin Bey -1987- 4oy
Yavuz Turgul’un 1987 yılında hem yazdığı hem de yönettiği Muhsin Bey filmi , gelmiş geçmiş en iyi Türk filmleri arasında gösterilir. Başrolleri Şener Şen ve Uğur Yücel paylaşmaktadır. Film,  eski bir müzik yapımcısı olan Muhsin Bey ile şöhret olmak isteyen saf delikanlı Ali Nazik arasındaki olayları konu alır.
9
Umut-1970-10 oy
Filmin yönetmenliğini , senaristliğini, yapımcılığını ve başrol oyunculuğunu Yılmaz Güney’in yaptığı Türk sinemasının dönüm noktası olduğu düşünülen “Umut ” filmi 1970 yılında çekildi.  Film , siyasal içerikli bir film olması dolayısı ile Türk sinema tarihi için çok önemli kabul edilir.
8
Yol-1981-12 oy
Senaryosu Yılmaz Güney’e , yönetmenliği de Şerif Gönen’e ait 1981 yapımı olan film, 1982 yılında Cannes film festivalinde Altın Palmiye ödülü almıştır. Filmde sıkıyönetim zamanında yarı açık cezaevinde bulunan 5 mahkumun izinli olduğu bir zamanda köylerine gitmek için verdikleri mücadele anlatılıyor.
7
Kosmos-2009-14 oy
Reha Erdem’in yazıp yönettiği Kosmos , bir köye gelerek mucizeler yaratan bir hırsızın (Kosmos) başından geçen olayları anlatıyor. Kosmos, 46. Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali Ulusal Uzun Metrajlı film dalında birinciliği Bornova Bornova ile paylaşmıştı.
6
Issız Adam-2008-19 oy
Çağan Irmak’ın yazıp yönettiği Issız Adam ,30′lu yaşlarına gelmiş kendi restorantına sahip başarılı bir aşçı olan Alper ile 20′li yaşlarının sonunda çocuk kostümleri tasarlayıp satan Ada’nın arasında geçen hikayeyi anlatıyor. Issız Adam, modern hayatın yalnızlaştırdığı insanları anlatan, yemekler, eski şarkılar ve aşk üzerine bir film. Film, Rhode Island Film Festivali’nde En İyi Film ödülünü kazanmıştı.
5
Ağır Roman-1996-20 oy
Mustafa Altıoklar’ın yönettiği Ağır Roman’ın başrollerini Okan Bayülgen, Müjde Ar, Savaş Dinçel , Burak Sergen ve Küçük İskender paylaşıyor. Film aynı isimli romanın beyaz perdeye aktarılması ile oluşturulmuş. Dönemin en çok ses getiren filmleri arasında gösteriliyor.
4
Züğürt Ağa-1985-36 oy
Yönetmenliğini Nesli Çölgeçen yapmıştır.  Bir köyün ağası olan Şener Şen’in elinde neyi var yoksa satıp şehre göç etmesini ve şehir hayatına uyum sağlayamayışını konu alıyor.
3
Selvi Boylum Al Yazmalım-1977- 72 oy
Yönetmenliğini Atıf Yılmaz’ın yaptığı başrollerinde Kadir İnanır ve Türkan Şoray’ın oynadığı film, aynı isimli romandan beyaz perdeye aktarılmıştır. Bir kamyon şöförü olan İnanır ile köylü güzeli Şoray arasında yaşanan aşkınve  aldatmanın konu alındığı film döneminin en çok sevilen Türk filmleri arasında yerini alıyor.
2
Eşkiya -1996 -96 oy
Yavuz Turgul’un hem senaryosunu yazdığı hem de yönettiği Eşkiya filminin başrollerini de Şener Şen ve Uğur Yücel paylaşıyordu. Film , o dönemde 568.339 kişi tarafından izlenerek o tarihe kadar Türk sinemasının en yüksek gişe hasılatını yaptı.
1
Babam ve Oğlum-2005 -103 oy
Yönetmeni de, senaristi de Çağan Irmak. Film 2005 yılında 3.500.000 kişi tarafından izlendi. Bu Türk sinema tarihi açısında çok önemli bir gişe başarısıydı. Yaptığımız anket sonucunda da sizlerin oylarıyla gelmiş geçmiş en iyi Türk filmi seçildi
Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver