Tulumba Nedir Hakkında Bilgi

Tulumba Nedir

Tulumba anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tulumba Nedir, Tulumba Ne Anlama Gelir, Tulumba Ne Demektir, Tulumba Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tulumba ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tulumba Anlamı

Bir kaba gaz doldurmak ya da kaptan gaz boşaltmak ya da suyu bulunduğu yerden daha yukarıya çıkarmak için kullanılan araç. Tulumbalar gaz ve sıvı tulumbaları olmak üzere ikiye ayrılır.

Gaz tulumbaları, bir yere gaz sıkıştırmaya ve bir yerdeki gazı boşaltmaya yarayan araçlardır. Gaz tulumbalarının en basiti, el pompasıdır. Bu pompanın ana parçaları, alt ucunda iki kapakçık bulunan bir silindirle bunun içinde gidip gelen bir pistondur. Piston yukarı doğru çekilirken, silindir içindeki gazın hacmi büyür, basıncıysa azalır. Piston aşağıya doğru inerken, silindir içindeki gazın hacmi küçülür, basıncı artar.

Sıvı tulumbaları, hava basıncından yararlanarak su ya da başka bir sıvıyı bulunduğu yerden daha yukarıya çıkarmaya yarayan araçlardır. Emme tulumba, basma tulumba ve emme-basma tulumba gibi çeşitleri vardır. Bunlardan emme-basma tulumbada, sıkışmış olan havanın basıncı suyu iter ve borudan fışkırarak boşalmasını sağlar.

Konu ile ilgili aramalar: Tulumba Nedir Tulumba ödev ara Tulumba kelime anlamı Tulumba sözlükte ara Tulumba ansiklopedi bilgi bankası ara Tulumba ne demek Tulumba neye denir

Tulumba ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver