Tükürük Nedir Hakkında Bilgi

Tükürük Nedir

Tükürük anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tükürük Nedir, Tükürük Ne Anlama Gelir, Tükürük Ne Demektir, Tükürük Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tükürük ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tükürük Anlamı

Kulak altı, dil altı ve çene altı tükürük bezlerinin ağza akan salgısı. Bu üç tükürük bezi de ayrı türden tükürük salgılar. Bunların karışması karma tükürüğü meydana getirir. Karma tükürük duru, alkali, biraz yapışkan, % 95′i su, % 3′ü organik ve % 2′si madensel maddelerden meydana gelir. Sindirimdeki rolü çok önemlidir. Kuru besinleri ıslatarak lokmanın yutulmasını kolaylaştırır. Ağza alınan maddeleri eriterek daha fazla tat almayı sağlar. Karma tükürüğün günde salgılama miktarı 300-1.000 gramdır. Hastalık söz konusu olduğunda bu miktar azalır ya da çoğalır.

Konu ile ilgili aramalar: Tükürük Nedir Tükürük ödev ara Tükürük kelime anlamı Tükürük sözlükte ara Tükürük ansiklopedi bilgi bankası ara Tükürük ne demek Tükürük neye denir

Tükürük ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver