Tükürük Bezi Kanseri, Tükürük Bezi Kanseri Ameliyatı, Tükürük Bezi Kanseri Tedavisi

tükürük bezi tümörleri, tükürük bezi tümörlerinin tedavisi, tükürük bezi tümörü ameliyatı,

Tükürük bezi tümörü tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Kulak ön ve alt kısmında bulunan tükürük bezinde hissedilen şişlik, kitle aksi ispat edilmediği müddetçe bu bezlerde tümör olduğunu göstermektedir. Vücut, baş ve boyun tümörlerinin de bir bölümünü oluşturmada etkisi bulunan tükürük bezi tümörlerinin %75′i iyi huylu, % 25’i kötü huyludur.

Tükür bezinde görülen bir takım değişikliklerle tümörün kötü huylu mu yoksa iyi huylu mu olduğu anlaşılmaktadır. Eğer ki tükürük bezi küçülüyorsa tümörün kötü huylu olduğunun ispatidir.

Tükürük bezi tedavisi için hastaların geçmişi irdelenmektedir. Hastanın detaylı öyküsünü dinleyen hekim muayenenin ardından laboratuar incelemeleri ve radyoloji tetkikleri ister. Tümörün tespit edildiği durumda tükürük bezi tümörlerinin tedavisi gerçekleştirilir. Tükürük bezi tedavisi için cerrahi işlemlerle tükürük bezinin üst yarısı ya da tamamı çıkartılmaktadır.

Tükürük bezi tümörü ameliyatının ardından patolojik inceleme gerçekleştirilir. Patolojik incelemenin sonunda ek bir tedaviye gerek duyulup duyulmadığı anlaşılır. Tükürük bezi tümörü ameliyatında en önemli nokta yüz sinirini ortaya koymak ve ona zarar vermeden tümörü tam olarak bulunduğu bölgeden çıkartmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver