Tsunami Nedir Hakkında Bilgi

Tsunami Nedir

Tsunami anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tsunami Nedir, Tsunami Ne Anlama Gelir, Tsunami Ne Demektir, Tsunami Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tsunami ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tsunami Anlamı

Sismik deniz dalgası. Genellikle Yer yüzeyinden 50 km derine kadar oluşan ve Richter ölçeğine göre büyüklüğü 6,5′un üzerinde olan depremlerin yol açtığı yıkıcı deniz dalgalarıdır.

Deniz dibinde ya da kıyılarda gerçekleşen toprak kaymaları ya da yanardağ püskürmeleri de tsunamilere yol açabilir.

Bir deprem ya da darbe üreten başka bir yer hareketi sonrasında, ilerleyen bir salınım dalgaları katarı oluşur. Bu durum deniz yüzeyinde giderek genişleyen dalga halkalarının oluşmasına yol açar. Okyanuslardaki derin sularda dalga boyları 100-200 m gibi devasal boyutlara ulaşır.

Konu ile ilgili aramalar: Tsunami Nedir Tsunami ödev ara Tsunami kelime anlamı Tsunami sözlükte ara Tsunami ansiklopedi bilgi bankası ara Tsunami ne demek Tsunami neye denir

Tsunami ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver