Trona Nedir Hakkında Bilgi

Trona Nedir

Trona anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Trona Nedir, Trona Ne Anlama Gelir, Trona Ne Demektir, Trona Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Trona ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Trona Anlamı

Doğada doğal olarak bulunan soda minerallerinden en yaygın olanıdır. Soda külü olarak da bilinir. İlk defa ABD’de, Wyoming Eyaleti’nin Green River Havzası’nda petrol sondajları yapılırken bulunmuştur. Türkiye’de trona minerali 1979 yılında Beypazarı’nda kömür sondajları sırasında MTA tarafından bulunmuştur. Burası dünyanın bilinen ikinci trona yatağıdır. Ancak yakın zamanda üretime geçilmiştir. Her bir kilogram cam üretmek için iki yüz kilogram soda külüne gereksinim vardır. Trona, doğal olarak oluşmuş sodyum karbonat, sodyum bikarbonat ile iki molekül su içeren bir mineraldir. Kurak iklim bölgelerindeki tuz göllerinde oluşur. Kimya sanayiinde, deterjan sanayiinde, selüloz ve kâğıt sanayiinde, sondaj çamurlarında, galvaniz kaplama banyolarında, fotoğrafçılıkta, döküm kumlarında, tekstil sanayiinde ve en önemlisi cam sanayii gibi bir çok alanda kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Trona Nedir Trona ödev ara Trona kelime anlamı Trona sözlükte ara Trona ansiklopedi bilgi bankası ara Trona ne demek Trona neye denir

Trona ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver