Trombosit Düşüklüğü, Trombosit Düşüklüğü Neden Olur, Trombosit Düşüklüğü Sebepleri

trombosit düşüklüğünün nedeni, trombosit düşüklüğünün nedenleri, trombosit neden düşer,

Trombosit düşüklüğü nedenleri

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Ufacık bir yaralanmalarda bile aşırı kan kaybına uğrayan, kanın uzun süre durmak bilmemesi, idrarda ve yüzeysel kanamaların meydana gelmesindeki en büyük sebep olarak gösterilen ve tıp dalındaki adı trombositopeni olan trombosit düşüklüğü, tedavi edilmez ise zamanda ciddi bir sorunlar yaratabilir. Trombosit düşüklüğünün meydana gelmesinde rol oynayan mütenevvi sağlık sorunları bulunduğu gibi, belirtileri de oldukça fazladır.

 

Trombosit düşüklüğünün belirtilerinden bahsedecek olursak az öncede bahsetmiş olduğumuz idrarda kanama ,herhangi bir darbeden dolayı ortaya çıkan kanamaların uzun sürmesi başlıca sebepleri olup; küçücük bir darbede bile morluk oluşması, yüzeysel kanamalar ve burun kanamaları da bunları takip eder.

Trombositi düşük olan hastaların kanı pıhtılaşmadığı için kanamaların olması gerekenden fazla sürer. Kan pıhtılaşmasının gecikmesi hastalarda aşırı kan kaybına yol açabilir. Trombosit ölçümü yapılan testlerde her miktolitre kanda 150-350 bin arası trombosit normal kabul edilmekte, ancak 150 binin altında çıkan trombosit seviyesi normal kabul edilmemektedir. Hatta bu ölçümü 20 binin altında çıkması ciddi bir sorun olarak görülür.

 

Trombosit düşüklüğünün nedenleri

 

  • Doğuştan gelen, kemik iliğinin kırmızı kan hücrelerini üretmesindeki bozukluk,
  • Vücutta oluşan antikorların trombositlere karşı olmasından dolayı karaciğer ve dalakta trombosit yıkımına yol açması,
  • Dalağın normalden büyük olması veya dalak büyümesidir.
  •  

    Sponsorlu Bağlantılar

    Cevap Ver