Triumvirlik Nedir Hakkında Bilgi

Triumvirlik Nedir

Triumvirlik anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Triumvirlik Nedir, Triumvirlik Ne Anlama Gelir, Triumvirlik Ne Demektir, Triumvirlik Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Triumvirlik ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Triumvirlik Anlamı

İlk çağda bazı kişiler tarafından oluşturulan birliklere verilen addır. Birinci ve ikinci olmak üzere iki çeşit kurulmuştur.

1. Birlik
İlk Çağ’da Roma’da Sezar, Pompeius ve Crasus arasında oluşturulan birlik (İ.Ö. 60). Bu birlik ile, bu üç kişi karşılıklı olarak bütün siyasî sorunlarda birlikte hareket etmeye söz vermişlerdi. Birlik, Crasus’un İ.Ö. 53′te Mezopotamya’da ölmesi, Pompeius ile Sezar’ın birbirine düşmesiyle bozuldu ve Sezar’ın kişisel diktatörlüğüyle sonuçlandı.

2. Birlik
İlk Çağ’da Roma İmparatorluğu’nda Octavianus, Antonius ve Lepidus arasında kurulan birlik (İ.Ö. 43). Bu üç kişi, Sezar’ın öldürülmesinden sonra Kuzey İtalya’da Bononia’da buluşarak ikinci triumvirliği kurdular. Yapılan antlaşmaya göre triumvirler beş yıl süreyle konsül seçilecekler, cumhuriyet idaresini yeniden kuracaklar, dostlarına memuriyetler verecekler, emekli askerlerine toprak dağıtacaklar ve Sezar’ın katillerini cezalandıracaklardı.

Konu ile ilgili aramalar: Triumvirlik Nedir Triumvirlik ödev ara Triumvirlik kelime anlamı Triumvirlik sözlükte ara Triumvirlik ansiklopedi bilgi bankası ara Triumvirlik ne demek Triumvirlik neye denir

Triumvirlik ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver