Trişinoz Belirtileri, Trişinoz Belirtileri Neler, Trişinoz Belirtileri Nelerdir

trişinoz hastalığı, trişinoz hastalığı belirtileri, trişinoz hastalığı nedir, trişinoz hastalığının belirtileri

Trişinoz hastalığı belirtileri nelerdir?

Domuz eti ülkemizde hemen hemen herkes tarafında tüketilmeyen bir et ürünü olsa da, yabancı devletlerde yaşayan Türklerin bir kısmı ya da dışarıdan ülkemize yerleşen yabancı uyruklu insanlar domuz etini tüketmekteler. Ancak hastalıklı domuz eti tüketimi ile vücuda yerleşen bir takım parazitler trişinoz dediğimiz vücutta farklı belirtiler ile ortaya çıkan bu hastalığı husule getirmektedir. Trişinoz hastalığı belirtileri ise şunlardır:

Sponsorlu Bağlantılar

Trişinoz belirtileri nelerdir?

Trişinoz belirtileri

 

Trişinoz hastalığa sebep olan parazitlerin bağırsaklara yerleşmesi bağırsakların zarar görmesine ve iltihaplanmasına sebep olur. Hasta hastalıklı domuz etini tükettikten bir süre sonra bulantı, kusma, baş ağrısı ve mide ağrısı gibi şikayetler yaşamaktadır. Trişinoz hastalığının belirtileri olan bu şikayetler gıda zehirlenmesi ile aynı şikayetlerdir.

Hastalıklı domuz etinin tüketiminden sonra kaslara yerleşen parazitler ise göz sorunlarına yol açar.Yaklaşık domuz eti tüketiminden iki hafta sonra gözde iltihap ve şişkinlik oluşur, aynı zamanda hasta ışıktan kaça gereksinimi duyar. Göz şikayetlerine aynı zamanda kas ağrısı ve kalp zarlarının iltihaplanması sorunları da eşlik eder.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver