Transformatör Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Transformatör Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Transformatör anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Transformatör Nedir, Transformatör Ne Anlama Gelir, Transformatör Ne Demektir, Transformatör Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Transformatör ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Transformatör Anlamı

Frekansını değiştirmeden, bir alternatif gerilimindeki elektrik enerjisini bir başka alternatif gerilimli elektrik enerjisine dönüştürmeye yarayan ve hareketli parçası olmayan aygıt. Manyetik olarak akuple edilmiş iki elektrik devresinin birbirini karşılıklı olarak indüklemesine dayanarak çalışır. Devrelerden biri (primer, birinci devre), alternatif akım şebekesinden belli gerilimde enerji alırken, ikinci devre (sekonder), (genellikle) değişik bir gerilimle bu enerjiyi yüke verir. Devreler yumuşak demirden bir çekirdek etrafındaki sarımlardan oluşur ve çekirdekteki (Foucault akımlarına bağlı) kayıplar dikkate alınmazsa “primer gerilimi/sekonder gerilimi=primerdeki sarım sayısı/sekonderdeki sarım sayısı” eşitliği geçerlidir. Örneğin 110 voltu 220 volta yükselten bir transformatörde birinci devrenin sarım sayısı, sekonderdekinin yarısı kadar olmalıdır. Gerilimi düşüren (ya da yükselten) transformatörlere “gerilim transformatörü”, akım şiddetini azaltan (ya da çoğaltan) transformatörlere de “akım transformatörü” denir.

Konu ile ilgili aramalar: Transformatör Nedir Transformatör ödev ara Transformatör kelime anlamı Transformatör sözlükte ara Transformatör ansiklopedi bilgi bankası ara Transformatör ne demek Transformatör neye denir

Transformatör ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver