Tramvay Nedir Hakkında Bilgi

Tramvay Nedir

Tramvay anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tramvay Nedir, Tramvay Ne Anlama Gelir, Tramvay Ne Demektir, Tramvay Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tramvay ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tramvay Anlamı

Özel olarak döşenmiş raylarda hareket eden, kent içi ulaşım aracı. Yol üzerine döşenmiş raylar üzerine hareket eden tramvaylar, genellikle tek ve bazen de birden fazla vagonludur. İlk tramvaylar atla çekilirken, daha sonra elektrik motorunun yardımıyla çekilmeye başlayan vagonlar kent içi trafikte 1860′lı yıllarda kullanıma girdi. Türkiye’de ilk kez İstanbul’da 1871′de işlemeye başlayan atlı tramvay, 1909′da elektrikli hâle getirildi. Ancak daha sonra 1961′de Avrupa ve 1966 yılında da Anadolu yakasında trafikten kaldırıldı. 1990′da Tünel-Taksim arasında yeniden tramvay rayları kuruldu. Daha sonra yerini hafif metro sistemine ve otobüs işletmeciliğine bırakan tramvay sisteminde, rayların döşenmesi hafif ve yer altı metro sisteminden daha ucuzdur.

Konu ile ilgili aramalar: Tramvay Nedir Tramvay ödev ara Tramvay kelime anlamı Tramvay sözlükte ara Tramvay ansiklopedi bilgi bankası ara Tramvay ne demek Tramvay neye denir

Tramvay ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver