Trampet Nedir Hakkında Bilgi

Trampet Nedir

  1. İki değnek ile çalınan küçük davul.

Trampetin tarihçesi nedir? 

Trampet, geniş kenarlı bir kasnağın iki yüzüne birer deri gerilmesinden meydana gelen tahta veya madeni gövdeli olup davulun küçültülmüş bir şeklinden ortaya çıkarılmış bir çeşit çalğı aletidir. Alt derisi üzerinde gerilmiş bir titreme kirişi ile vidalanmış olan trampetin üst derisine sift bagetle vurulmak suretiyle özel ayağı uzerinde veya bir kayışta boyuna asılı olarak çalınır.

Sponsorlu Bağlantılar

Önceleri iplere gerili olan trampet, XIX yüzyılda kelebekli demir çubuklara vidalanarak derilerin daha iyi gerilmesi sağlanmıştır. Bağırsaktan olan kireşlerin üzerine de zamanla ince gümüş teller sarıldı.

Trampetin ilk defa “Ehlisalip Muharebeleri” sırasında Avrupaya sokulduğu anlaşılmaktadır. Böylece trampet, daha çok ordu birliklerinin sevki idaresinde kullanılan tek ritm sazdır. Aynı zamanda kuşlada geceleri verilen işaretlerin, borudan çok trampetlerce seslendirilmesi, daha etkili olmakta idi.

Trampet, daha sonraları orkestraya da geçti. Siponitini adındakı Fransız besteci, 1807de trampeti Paris operasına sokulmuştur.
Klasik batı müziğındeki ünlü örnekleri: Rossininin “Hırsız Saksağan Operası”, Auberin “Fra Diavola Operası”, Borodin, Ravel ve Stranvinskynin eserlerinde geçmektedir.

Trampet, Türk ordu mızıkası olan mehterhaneler yanında 1820de Fransadan örnek alınarak, yeni asker kıtalarının yürüyüş düzenini sağlamak üzere tambur-majör adıyla Osmanlı ordusunda da yer almış ve böylece boru trampet takımını oluşturmuştur. Öbür adalarıyla militer trommel, klain trommel, trombour, caisse roulante, snare drum ve side drum adını taşıyan bu müzik aleti, Türklerde halk diliyle veya trampet olarak adlandırılmıştır. Bugün ordunun yürüyüş beraberliğini sağlamakta en iyi yeri olan bir ritm sazdır.

Trampetin genel özellikleri nelerdir ?

Trampetin genel özellikleri
Snara olarak da bilinen küçük davullardır. Geniş kenarlı kasnağın iki tarafıda birer deriyle kaplıdır. Gövdesi tahta ve alaşım karışımıdır. İlkez bateri dersi alanlar üstteki deriye çubukla vurularak çalmaya alışmalıdır. Çeşitli çaplarda yapılanları vardır. Notası düz bir çizgi üzerine veya dizekte aynı çizgi yada aralığa yazılır. Yüksek sesli müziklere ve farklı efekt uygulandığı için askeri müziklerde özellikle kullanılır.

mini
Detaylı bilgi almak için İstanbul Müzik Akademisini 0 212 292 65 35 – 0 212  292 65 84 numaralı telefonlardan arayabilirsiniz.

Trampet nedir? ve ne işe yarar

İki değnek ile çalınan küçük davul. Geniş kenarlı bir kasnağın iki yüzüne birer deri gerili olup, gövdesi tahta veya alaşımdandır. Tutuşta üste gelen deriye çubukla vurularak çalınır. Çeşitli çaplarda yapılanları vardır. Notası, düz bir çizgi üstüne veya dizekte aynı çizgi veya aralığa yazılır, başına dördüncü çizgi Fa açkısı konulur. Bu açkının yalnız dizek başlığı görevinden başka hiç bir anlamı yoktur. Trampet de Orduların değişmez, sürekli kullanılan bir çalgısıdır. Askeri duygular ve yürüyüşler için başarılıdır. En güç tartım biçimleri elde edilebilir.

Trampet anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Trampet Nedir, Trampet Ne Anlama Gelir, Trampet Ne Demektir, Trampet Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Trampet ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Trampet Anlamı

Kayışla boyna asılan ve iki tokmakla çalınan bir çeşit küçük davul. Bandolarda ve genellikle izci geçitlerinde tempo tutmak için çalınır. Trampet ilk çağlardan beri kullanılagelmiş bir çalgıdır.

Konu ile ilgili aramalar: Trampet Nedir Trampet ödev ara Trampet kelime anlamı Trampet sözlükte ara Trampet ansiklopedi bilgi bankası ara Trampet ne demek Trampet neye denir

Trampet ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

1 Yorum

  1. müzik aletleri ile bilgi söylemek isterim Flüt: Üflemeli bir çalgıdır. Davul: Çok eskiden derinin üstüne tokmak vurarak ses çıkaran alet.Ud: Mızraplı bir çalgıdır.

Cevap Ver