Trablusgarp Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı Hakkında Bilgi

Trablusgarp Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı

Trablusgarp Savaşı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Trablusgarp Savaşı Nedir, Trablusgarp Savaşı Ne Anlama Gelir, Trablusgarp Savaşı Ne Demektir, Trablusgarp Savaşı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Trablusgarp Savaşı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Trablusgarp Savaşı Anlamı

Trablusgarp Savaşı Nedir Sonuçları, Kimler Arasında Yapıldı
1911-1912 yıllarında Trablus ve Bingazi yöreleri için Osmanlı İmparatorluğu ile İtalya arasında yapılan savaş. İtalya, 19. yüzyılda iç barışını sağladıktan sonra, coğrafî olarak topraklarının karşısına gelen Kuzey Afrika kıyılarındaki Trablus ve Bingazi’yi ülkesine katmak istedi. Bölgede yetki sağlayabilmek için, 1902′de Avusturya ve Fransa, 1904′te İngiltere ve 1909′da da Rusya ile antlaşmalar imzaladı. Bu durumu izleyen Osmanlı yönetiminin, yöreye askerî bakımdan ağırlık vermesi üzerine İtalya saldırıyı göze alamadı. Fakat bir süre sonra sadrazam olan İbrahim Hakkı Paşa duruma gerekli önemi vermeyince, 14 Şubat 1910′da İtalya, Osmanlılardan Trablus ve Bingazi yöresinde özel imtiyazlar istedi. Bu isteğin reddedilmesine rağmen 28 Eylül 1911′de İstanbul Hükümeti’ne aynı konuda bir ültimatom verdi ve 29 Eylül’de Osmanlılara karşı savaş ilân etti. Tunus ve Mısır Osmanlı topraklarından çıktığı için Trablus ve Bingazi’ye yardım göndermek çok zordu. Ancak aralarında Mustafa Kemal ve Enver Bey’in (Paşa) de bulunduğu bazı yurtsever subayların gizlice yöreye gitmeleriyle Tobruk ve Derne’de İtalyanlar yenildilerse de, modern donatımlı ve devamlı yardım alan İtalyan ordusu, savaşı kazanarak 7 Ekim 1911′de bölgeyi ele geçirdi. Bu sırada Balkan Savaşı çıktığı için Trablus yenilgisine önem verilmedi. 1912′de yapılan Uşi (Ouchy) Antlaşması ile yöre İtalyanlara bırakıldı.

Konu ile ilgili aramalar: Trablusgarp Savaşı Nedir Trablusgarp Savaşı ödev ara Trablusgarp Savaşı kelime anlamı Trablusgarp Savaşı sözlükte ara Trablusgarp Savaşı ansiklopedi bilgi bankası ara Trablusgarp Savaşı ne demek Trablusgarp Savaşı neye denir

Trablusgarp Savaşı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver