Tozlaşma Nedir Hakkında Bilgi

Tozlaşma Nedir

Tozlaşma anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tozlaşma Nedir, Tozlaşma Ne Anlama Gelir, Tozlaşma Ne Demektir, Tozlaşma Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tozlaşma ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tozlaşma Anlamı

Çiçekler ve tohumlu bitkilerin üreme organlarıdır. Çiçeğin ana görevi tohum oluşturmaktır. Çiçekte bir dişi bir de erkek organ bulunur. Bazı bitkilerde erkek ve dişi organlar ayrı çiçeklerde bulunur. Erkek organın ürettiği polenler dişi organdaki yumurta hücresine ulaştığında, döllenme meydana gelir.

Çiçeğin erkek organları, ipçik adını alan ince bir sapla, bunun tepesindeki başçıktan oluşur. Başçık içinde polen adını alan çiçek tozları bulunur.

Dişi organ, içinde embriyo kesesi bulunan yumurtalık, uzun dişicik borusu ve yapışkan tepecikten oluşmuştur.

Çiçeğin renkli taç yaprakları, dişi ve erkek organları korudukları gibi tozlaşmayla da ilgilidirler. Tozlaşması rüzgâr aracılığıyla olan çiçeklerde, polenlerin kolayca yayılabilmesi için taç yapraklar küçüktür. Böcekler aracılığıyla tozlaşan bitkilerde taç yapraklar, böcekleri çekebilmek için büyük, renkli ve güzel kokuludurlar.

Konu ile ilgili aramalar: Tozlaşma Nedir Tozlaşma ödev ara Tozlaşma kelime anlamı Tozlaşma sözlükte ara Tozlaşma ansiklopedi bilgi bankası ara Tozlaşma ne demek Tozlaşma neye denir

Tozlaşma ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver