Tortul Kayaçlar Nedir Hakkında Bilgi

Tortul Kayaçlar Nedir

Tortul Kayaçlar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tortul Kayaçlar Nedir, Tortul Kayaçlar Ne Anlama Gelir, Tortul Kayaçlar Ne Demektir, Tortul Kayaçlar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tortul Kayaçlar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tortul Kayaçlar Anlamı

Yer kabuğunu oluşturan kayaçlar, su, rüzgâr, sıcaklık gibi dış etkilerle parçalanıp dağılır. Bu parçalar su ve rüzgârla sürüklenerek, deniz ve göl diplerinde, karalar üzerindeki çukur yerlerde birikir ve çökelir. Bu birikme ve çökelme uzun yıllar sürer ve sonuçta tortul kayaçlar oluşur. Tortul kayaçlar içinde, oluştukları devre ait fosiller (canlı kları) bulunur.

Tortul kayaçlar oluşumlarına göre; mekanik kayaçlar, kimyasal kayaçlar ve organik kayaçlar olmak üzere üçe ayrılır.
Mekanik kayaçlar, su, rüzgâr ve sıcaklık gibi dış etkilerle büyük kaya parçalarından kopan ve sürüklenerek çukurlarda biriken, çökelme sonucu oluşan kayaçlardır. Örnek olarak, kum taşı, kil taşı verilebilir.

Kimyasal kayaçlar, suda çözünen maddelerin çökmesi ya da suyun buharlaşması sonucu oluşan kayaçlardır. Kaya tuzu, sarkıt ve dikitler, travertenler en güzel örneklerdir.

Organik kayaçlar ise canlı artıklarının birikip çökelmesiyle oluşan kayaçlardır. Örnek olarak, mercan, kalker, tebeşir, petrol ve kömür verilebilir.

Konu ile ilgili aramalar: Tortul Kayaçlar Nedir Tortul Kayaçlar ödev ara Tortul Kayaçlar kelime anlamı Tortul Kayaçlar sözlükte ara Tortul Kayaçlar ansiklopedi bilgi bankası ara Tortul Kayaçlar ne demek Tortul Kayaçlar neye denir

Tortul Kayaçlar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver