Toros Dağları Nedir Nerededir Özellikleri Hakkında Bilgi

Toros Dağları Nedir Nerededir Özellikleri

Toros Dağları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Toros Dağları Nedir, Toros Dağları Ne Anlama Gelir, Toros Dağları Ne Demektir, Toros Dağları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Toros Dağları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Toros Dağları Anlamı

Anadolu’nun güney kıyıları boyunca uzayan, İç Anadolu’yu Akdeniz kıyılarından ve Doğu Anadolu’yu Güneydoğu Anadolu’dan ayıran, uzanış yönleri, yükseklikleri farklı sıralardan oluşan dağların tümüne verilen ad. Güneybatı Anadolu’nun Akdeniz kıyılarından, Türkiye’nin güneydoğu köşesi olan Hakkâri yöresine kadar uzanan bu geniş dağ sistemi şu gruplardan oluşur:

1) Batı Toroslar: Antalya Körfezi’nin iki yanında, güneybatı ve güneydoğudan Göller Yöresi’ne doğru uzanırlar;
2) Orta Toroslar: Taşeli Yarımadası’nda Göksü Vadisi ile Bolkar, Aladağ, Tahtalıdağ ve Binboğa Dağları arasında kalırlar;
3) Doğu Toroslar: Uzunyayla’dan Doğu Anadolu’nun güneyine doğru sokulurlar;
4) Güneydoğu Toroslar: Güneydoğu Anadolu’nun kuzeyinde geniş bir yay çizerek Hakkâri yöresine kadar ulaşırlar. Bu son sıralar Hatay’ın güneyinden başlar. Bütün Toros sisteminin en yüksek dorukları bu bölüm üzerinde yer alır (Cilo Dağları’nda 4.168 m.). Alp sistemine dahil bulunan Toroslar, genç ve yüksek sıralardır.

Konu ile ilgili aramalar: Toros Dağları Nedir Toros Dağları ödev ara Toros Dağları kelime anlamı Toros Dağları sözlükte ara Toros Dağları ansiklopedi bilgi bankası ara Toros Dağları ne demek Toros Dağları neye denir

Toros Dağları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver