Torna Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır Hakkında Bilgi

Torna Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Torna anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Torna Nedir, Torna Ne Anlama Gelir, Torna Ne Demektir, Torna Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Torna ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Torna Anlamı

Torna Nedir Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır
Metal parçayı yuvarlak bir kesit verecek biçimde işleyen üniversal takım tezgâhı. Parça, tornanın “ayna”sına bağlanır ve aynanın karşısındaki “punta” ile sıkıştırılır. Aynayla birlikte dönen parça, “kızak” üzerinde sağa sola hareket eden “araba”ya bağlı kesici “kalem”in küçük “paso”larla yaklaştırılıp değdirilmesiyle işlenir. Bu sırada parçadan helisel biçimde çıkan çapak “talaş” olarak adlandırılır. Bu nedenle torna, “talaşlı işlem” yapan bir makinedir. Elektrik motoruyla çalışır. Aynanın dönü sayısıyla kızağın ilerleme hızının uygun oranlarda ayarlanmasıyla parçaya diş açmaya da yarar. Ayna karşısına (yani puntaya) matkap ucu takılarak parçaya merkezil delikler de açılabilir. Günümüzde elektronik donanımlı tornalar, kopya tornaları ve bilgisayarlı tornalar da giderek yaygınlaşmaktadır. Marangozlukta kullanılan tornalar, mekanik tornaya benzer; ancak daha basit makinelerdir.

Konu ile ilgili aramalar: Torna Nedir Torna ödev ara Torna kelime anlamı Torna sözlükte ara Torna ansiklopedi bilgi bankası ara Torna ne demek Torna neye denir

Torna ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver