Topuk Dikeni, Topuk Dikeni Doğal Tedavisi, Topuk Dikeni Nasıl Tedavi Edilir

topuk dikeni ve tedavisi, topuk dikenine ne iyi gelir, topuk dikeninin tedavisi, topuk dikeninin tedavisi nasıldır

Topuk dikeni tedavisi

Dr. Mustafa Eraslan

Sponsorlu Bağlantılar

Birçok bireyin önemli problemleri arasında yer alan ve oldukça rahatsız edici bir sağlık sorunu olan topuk dikeni nasıl tedavi edilir? Topuk dikeni tedavisi için çeşitli yöntemler kullanılır; ancak bu uygulamalardan çok azı başarı sağlar ve hastaların büyük bir kısmı topuk dikeninden kurtulamamaktadır. Bu nedenle hastalar doktorların tedavilerine pek güvenemez hale geldiler.

Topuk kısmındaki kireçlenmeden dolayı topuk dikenimsi bir görünüm aldığı için bu hastalığa topuk dikeni adı verilmiştir. Nedeni ise, ayak taban kasının kemiğe yapışması ve bundan dolayı aşırı zorlanan ayakta yaraların meydana gelmesidir. Topukta zorlanmadan dolayı oluşan bu yaralar geçmek bilmez ve sürekli tekrar eder. Bilhassa uzun bir süre ayakta kalarak ayağın üzerine basılması ve uzun bir süre yürümek bu hastalığı daha çekilmez kılar. Ayrıca, çoğu hastalar sabah ilk yürümeye başladıklarında şikayetleri oldukça fazladır.

 

Topuk dikeni tedavisi

 

Bu hastalık için en iyi ve en sık kullanılan tedavi lokal kortizon enjeksiyonudur. Lokal kortizon enjeksiyonu, topukta meydana gelen yara ve ödemin iyileşmesini sağlayarak şikayetleri azaltır. Lakin bu yöntem bazı hastaları tam tedavi etmemekte, belli bir süre sonra yine hastalıkta tekrarlanma görülmektedir. Lokal kortizonun 2′ den fazla uygulanması hekimler tarafından önerilmemektedir. Sebebi ise, dokularda zayıflamaya neden olmasıdır.

Topuk dikeni hastalarına verilen tabanlıklarda hastaya sıkıntı vermektedir. Çünkü ülkemizde bu konuda gelişmiş bilinçli personel bulunmamaktadır. Özenmeden yapılan tabanlıklardan hastalar memnun kalmamaktadır.

Hekimler, topuk dikeni tedavisi için egzersiz de önermektedir. Hekim tarafından önerilen egzersizlerinde hastalar tarafından rutin olarak uygulanmaması da sıkıntı yaratır. Topuk dikeni hastalığının tedavisi için cerrahi işlem en son yöntemdir ve çok az ihtiyaç duyulur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver