Toplardamar Nedir Görevi Hakkında Bilgi

Toplardamar Nedir Görevi

Toplardamar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Toplardamar Nedir, Toplardamar Ne Anlama Gelir, Toplardamar Ne Demektir, Toplardamar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Toplardamar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Toplardamar Anlamı

Kanı, vücudun her yanından kalbe taşıyan damar. Çeperi atardamarlardan daha ince ve çapı daha geniştir. İçinde yer yer, kanın geri dönmesini engelleyecek kapakçıklar bulunur. Toplardamarlar üç tabakadan oluşurlar. En içte epitel hücrelerinden oluşan içzar, ortada kas tabakası ve en dışta da bağdokudan oluşan dış tabaka vardır. Toplardamarlar, genellikle atardamarları izlerler. Bunlarda kan akışı kılcaldamarlardan sürekli gelen kanın ve kasların kasılmasının yarattığı basınçla sağlanır. Toplardamarlarla vücuttan toplanan kan, alt ve üst ana taplardamarlar ve kapı toplardamarından geçerek kalbe ulaşır. Alt ana toplardamar vücudun alt bölgesinden, üst ana toplardamar üst bölgesinden, kapı toplardamarıysa iç organlardan gelen kanı toplar. Akciğerlerdeki kanı kalbe getiren toplardamarların rolüyse değişiktir. Bunlar temiz kan taşırlar. Akciğerlerden gelen kan, akciğer toplardamarı yoluyla kalbe girer. Kan dolaşımından başka lenf dolaşımında da toplardamarlar vardır.

Konu ile ilgili aramalar: Toplardamar Nedir Toplardamar ödev ara Toplardamar kelime anlamı Toplardamar sözlükte ara Toplardamar ansiklopedi bilgi bankası ara Toplardamar ne demek Toplardamar neye denir

Toplardamar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver