Toplama Kampı Nedir Hakkında Bilgi

Toplama Kampı Nedir

Toplama Kampı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Toplama Kampı Nedir, Toplama Kampı Ne Anlama Gelir, Toplama Kampı Ne Demektir, Toplama Kampı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Toplama Kampı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Toplama Kampı Anlamı

Tutsakların ya da değişik nedenlerle yönetime ters düşen kimselerin bir araya getirilerek gözaltında bulunduruldukları yer. Toplama kamplarında, plânlı bir terör politikası uygulanır. Toplama kampı terimi ilk kez, İspanyol generali Valeriano Weylery Nicolau’nun Küba’da gerçekleştirdiği uygulama için kullanıldı. Nicolau, 1896-1897 yılları arasında, Kübalı sivilleri belirli bazı bölgelerde zorunlu olarak tuttu. Böylelikle, devrimci gerillalarla halkın bağlantısını kesmeyi amaçlıyordu. Yabancı bir topluluğa karşı askerî güvenlik amaçlarıyla kurulan bu tip toplama kamplarına diğer bazı savaş durumlarında da rastlandı.

Boer Savaşları sırasında İngilizler Boerler için; II. Dünya Savaşı sırasında ABD Savaş Bakanlığı ülkedeki Japonlar ve Japon asıllı Amerikalılar için toplama kampları kurdular. Günümüzdeki kullanımıyla toplama kampı terimi, Almanya’da Nazi rejimi tarafından kurulan kampları anlatmaktadır. 1933-1934 yılları arasında resmî olarak örgütlenen Alman toplama kampları, Gestapo’nun denetimindeydi. II. Dünya Savaşı’nın başında (1939) toplam altı Alman toplama kampı vardı; savaşın sonuna yaklaşıldığında bu sayı 24′e yükselmişti. Bu 24 ana kampın dışında yüzlerce küçük toplama kampı kurulmuştu. Kamplarda tutuklu bulunan 7.000.000′dan fazla insan, dokuz değişik kategoriye ayrıldı. Bu kategorilerin en “tehlikelisi” Yahudiler ve politik suçlulardı. Kampların çoğunda, tutuklular üzerinde çeşitli tıbbî deneyler (organ nakli, insan organizmasının basınç, donma, vb. olaylara direnci, değişik kimyasal bileşimdeki besin maddelerinin denenmesi vb.) yapıldı. Nazi toplama kamplarının kimileri de (Auschwitz, Bergen, Belsen, Dachau, Mauthausen, Treblinka), 1942′den sonra Yahudilerin toplu olarak imha edildiği, Nazilerin deyimiyle “Yahudi sorununa nihaî çözüm getiren” yerler olarak tanındı. İmha ve toplama kamplarında 1945′e dek en az 5.000.000-6.000.000 Yahudi, 500.000 kadar da Yahudi olmayan tutuklu öldürüldü. Yapılan tahminlere göre, Nazi toplama kamplarındaki 7.000.000′dan fazla tutukludan yalnızca 500.000′i sağ olarak kurtulabildi. II. Dünya Savaşı sonrasında, Yunanistan ve Şili’deki askerî rejimler tarafından da politik suçluların konulduğu toplama kampları kuruldu.

Konu ile ilgili aramalar: Toplama Kampı Nedir Toplama Kampı ödev ara Toplama Kampı kelime anlamı Toplama Kampı sözlükte ara Toplama Kampı ansiklopedi bilgi bankası ara Toplama Kampı ne demek Toplama Kampı neye denir

Toplama Kampı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver