Tophane Nedir Hakkında Bilgi

Tophane Nedir

Tophane anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tophane Nedir, Tophane Ne Anlama Gelir, Tophane Ne Demektir, Tophane Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tophane ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tophane Anlamı

Osmanlı İmparatorluğu’nda topların döküldüğü ve saklandığı yer. İstanbul’da Kılıç Ali Paşa Camii yöresinde bugün aynı adla anılan semtteydi. Tophane ilk kez II. Mehmet (Fatih) tarafından kuruldu. Daha sonraki padişahlar zamanında da genişletildi. 19. yüzyıla kadar zaman zaman yangınlarla harap olan Tophane binası onarıldı ve ekler yapıldı. En büyük ilgiyi III. Selim ve II. Mahmut zamanlarında gördü. Osmanlı Devleti’nin sonlarına doğru Tophanei Amire İdadi Sanayi Alayları adıyla faaliyetini sürdüren Tophane bir ara Tophane, Müşirliği adını aldı. 1923′ten sonra önemini yitirdi. Bugün bu yapılar Askerî Müze’nin deposu olarak kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Tophane Nedir Tophane ödev ara Tophane kelime anlamı Tophane sözlükte ara Tophane ansiklopedi bilgi bankası ara Tophane ne demek Tophane neye denir

Tophane ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver