Topçu Ocağı Nedir Kim Kurdu Hakkında Bilgi

Topçu Ocağı Nedir Kim Kurdu

Topçu Ocağı anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Topçu Ocağı Nedir, Topçu Ocağı Ne Anlama Gelir, Topçu Ocağı Ne Demektir, Topçu Ocağı Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Topçu Ocağı ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Topçu Ocağı Anlamı

Topçu Ocağı Nedir Kim Kurdu
Osmanlı İmparatorluğu’nda Kapıkulu Ocakları’na bağlı bir ocak. Topçu Ocağı’nın, top dökmek ve savaşlarda top kullanmak üzere iki ana görevi vardı. Topçu Ocağı I. Murat zamanında kuruldu. Özellikle II. Mehmet (Fatih) zamanında çok gelişti. İstanbul’un alınmasından sonra Galata semtinde bir topçu kışlasıyla bir top dökümhanesi inşa edildi. Topçu Ocağı’nın başında bulunan komutanı topçubaşıydı. Ayrıca ocakta, dökümcü, burgucu, demirci, marangoz gibi sanatkârlar da vardı. Osmanlı İmparatorluğu’nda İstanbul’dan başka Belgrad, Budin, Temeşvar gibi önemli kalelerde de top dükümhaneleri ve her büyük kalede topçu erleri bulunurdu. Top gülleleriyse Anadolu’da ve Rumeli’de çeşitli yerlerde hazırlanırdı. Osmanlı İmparatorluğu topçuluk alanında Avrupalılara olan üstünlüğünü 16. yüzyılın sonlarına kadar, özellikle kale dövmekte kullanılan ağır toplar konusunda koruyabildi. Ancak 17. ve 18. yüzyıllarda, özellikle hareket ve ateş hızına sahip toplarda üstünlük Avrupalılara geçti. Bu bakımdan topçuluk Osmanlı İmparatorluğu’nda askerî ıslahatın başladığı ilk alanlardan biri oldu. Topçu Ocağı, diğer Kapıkulu Ocakları, özellikle Yeniçeri Ocağı gibi bir isyan ve anarşi ocağı olmadı. Bu özelliklerinden dolayı Yeniçeri Ocağı’nın kaldırılmasında devletin yanında yer aldı ve Vakai Hayriye’de önemli bir rol oynadı.

Konu ile ilgili aramalar: Topçu Ocağı Nedir Topçu Ocağı ödev ara Topçu Ocağı kelime anlamı Topçu Ocağı sözlükte ara Topçu Ocağı ansiklopedi bilgi bankası ara Topçu Ocağı ne demek Topçu Ocağı neye denir

Topçu Ocağı ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver