Tontin Sigorta Nedir? Tontin Sigorta Ne İşe Yarar? Tontin Sigorta Hakkında Bilgi

Tontin Sigorta Hakkında Bilgi,

 

Katılımcıların belli bir ödemeyle katıldıkları fonun işletilmesi sonucu elde edilen getirinin katılımcılara kâr payı olarak ödenmesi esasıyla işliyor. Ancak işin tartışmalı boyutu şu: Katılımcının ölmesi durumunda kendisine düşen kâr payı diğer katılımcılara dağıtılıyor ve tek yatırımcı hayatta kalıncaya kadar süreç devam ediyor.

Sponsorlu Bağlantılar

Tontin en az 10 kişiyle işliyor. Katılımcılar ana parasını geri alamıyor, kendisine hayat boyu kâr payı veriliyor. Grupta katılımcı sayısı ölüm nedeniyle azaldıkça diğerlerinin kâr payı artıyor. Bu nedenle Avrupa’da bazı vakalarda tontin için işlenen cinayetler olduğu biliniyor. O yüzden tontin birçok ülkede yasal değil.

Türkiye’de artık sigorta şirketleri ruhsat alıp tontin ürünü sunabilecek. Tontinde ana para geri alınamıyor ancak kâr payı elde ediliyor. Katılımcı azaldıkça en uzun yaşayan büyük bir servete kavuşabiliyor. Ancak para kişinin eline ancak ileri yaşta geçmiş oluyor. Konu sigortacılar arasında da tartışılıyor. Bir sigortacı, “Tontin uygulamasının ne şekilde gerçekleştirileceğinin bugünden öngörülmesinin imkânı yok” diyor.

Tontin adı, sistemi 1653’te Fransa hükümetine pazarlamaya çalışan Napolili banker Lorenzo de Tonti’den geliyor. O yıllardan beri sistem farklı şekillerde uygulanmış, birçok ülke ve eyalette istismar edildiği için kaldırılmış.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver