Tomurcuk Nedir Hakkında Bilgi

Tomurcuk Nedir

Tomurcuk anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tomurcuk Nedir, Tomurcuk Ne Anlama Gelir, Tomurcuk Ne Demektir, Tomurcuk Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tomurcuk ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tomurcuk Anlamı

Bitkilerde ana canlının üreme bölgelerinde gelişen yeni birey. Gövde, uç kısmında bulunan büyüme noktasındaki hücrelerin çoğalıp büyümesi ve farklılaşmasıyla uzar ve gelişir. Büyüme noktasının üzeri kış mevsiminde hücrelerin zarar görmesini önlemek için üst üste gelerek sıkışmış yapraklarla örtülür, buna “tomurcuk” denir.

Tomurcuğu meydana getiren ve genellikle pul şeklindeki değişikliğe uğramış yapraklara “tomurcuk pulu” denir. Bu pullar farklı türlerde farklı şekillerdedir. Ana eksenin ucundaki tomurcuğa tepe (terminal) tomurcuğu, eksen üzerinde yan dalların kökenini oluşturan tomurcuklara yan (lateral) tomurcuk denir.
Her yan tomurcuk bir yaprak koltuğunda bulunduğundan, bu tomurcuklara koltuk altı (aksillar) tomurcuğu denir. Yaprak ve yaprakların koltuğundaki yan tomurcukların bulunduğu bölgeye, düğüm (nod), iki düğüm arasındaki mesafeye de düğümler arası (inter nod) denir.

Konu ile ilgili aramalar: Tomurcuk Nedir Tomurcuk ödev ara Tomurcuk kelime anlamı Tomurcuk sözlükte ara Tomurcuk ansiklopedi bilgi bankası ara Tomurcuk ne demek Tomurcuk neye denir

Tomurcuk ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver