Tolunoğulları Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Tolunoğulları Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

Tolunoğulları anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tolunoğulları Nedir, Tolunoğulları Ne Anlama Gelir, Tolunoğulları Ne Demektir, Tolunoğulları Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tolunoğulları ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tolunoğulları Anlamı

Tolunoğulları Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri
Bağdat’taki Abbasî yönetiminden bağımsız olarak kurulan ve 868-905 tarihleri arasında Mısır ve Suriye’ye egemen olan ilk yerel hanedanlık. Kurucusu Tolunoğlu Ahmet’tir. Oğuz Türkleri’nden olan Tolun, Halife Mu’tasım döneminde, cesareti ve bilgisiyle ün yapmıştı. Abbasîler tarfından Mısır’a vali olarak atandı. Ahmet, Mısır’ı başarıyla yönetti ve güçlü bir ordu kurdu.

Bağdat’taki yönetimle arası açılınca bağımsızlığını ilân etti (875-884). Kısa zamanda Suriye ve Çukurova yöresini ele geçirdi. Ahmet’ten sonra yerine geçen oğlu Humâreveyh zamanında devletin sınırları Toroslar’dan Irak’a kadar genişledi. Ancak onun yerine vârisleri devleti koruyamadılar. 905′de Abbasî orduları Mısır’a girerek Tolunoğulları’na son verdiler.

Konu ile ilgili aramalar: Tolunoğulları Nedir Tolunoğulları ödev ara Tolunoğulları kelime anlamı Tolunoğulları sözlükte ara Tolunoğulları ansiklopedi bilgi bankası ara Tolunoğulları ne demek Tolunoğulları neye denir

Tolunoğulları ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver