Tiroit Nedir Görevi Hakkında Bilgi

Tiroit Nedir Görevi

Tiroit anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tiroit Nedir, Tiroit Ne Anlama Gelir, Tiroit Ne Demektir, Tiroit Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tiroit ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tiroit Anlamı

Tiroit Nedir Görevi
Tiroksin hormonunun (T4 ve T3) yapılmasından sorumlu endokrin bezi. Boyunda gırtlağın altında, soluk borusunun iki yanında yer alır ve ince bir dokuyla birbirine bağlanan iki lobtan oluşur. Metabolizma ve büyüme için yaşamsal önemi vardır. Tiroit hormonlarının erişkinlerdeki başlıca işlevi hücrelerin oksijen tüketimini düzenlemektir. Dolaşımdaki kolesterol düzeyini düşürür. Bu etkisinden tedavide yararlanılır. Çocuklarda büyüme ve gelişme için çok gereklidir. Eksikliğinde zekâ geriliğine ve cüceliğe neden olur. Tiroitteki işlev bozukluklarıysa guatr gibi hastalıklara ve iyi ye da kötü huylu ur oluşumuna neden olur.

Konu ile ilgili aramalar: Tiroit Nedir Tiroit ödev ara Tiroit kelime anlamı Tiroit sözlükte ara Tiroit ansiklopedi bilgi bankası ara Tiroit ne demek Tiroit neye denir

Tiroit ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver