Tıpkıbasım Nedir Hakkında Bilgi

Tıpkıbasım Nedir

Tıpkıbasım anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tıpkıbasım Nedir, Tıpkıbasım Ne Anlama Gelir, Tıpkıbasım Ne Demektir, Tıpkıbasım Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tıpkıbasım ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tıpkıbasım Anlamı

Bir yazı, desen ya da resmin fotoğrafı alınıp kalıbı çıkarılarak yapılan aynı basımı, faksimile. Lâtince tıpkısını ve aynını yapma anlamına gelen “facsimili” sözcüğünden alınmıştır. Büyük üstatların resimlerini gerek el ve gerek mekanik yöntemlerle kopya ederek aynen yapmak suretiyle elde edilen nüshalarına da tıpkıbasım denir. Tıpkıbasım ile, büyük halk kütüphanelerindeki elyazmaları, haritalar, desenler, estamplar gibi değerli yapıtların korunması sağlanmıştır. Hemen her ünlü kütüphanede bir tıpkıbasım bölümü bulunur. İlk tıpkıbasımı 17. yüzyılda Jean Mobellon gerçekleştirmiştir. O tarihten beri, tıpkıbasım için litografya, fotolitografya, heliogravür, fototipi, similigravür kullanılmaktadır.

Konu ile ilgili aramalar: Tıpkıbasım Nedir Tıpkıbasım ödev ara Tıpkıbasım kelime anlamı Tıpkıbasım sözlükte ara Tıpkıbasım ansiklopedi bilgi bankası ara Tıpkıbasım ne demek Tıpkıbasım neye denir

Tıpkıbasım ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver