Timurlular Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri Hakkında Bilgi

Timurlular Nedir Nerede Kurulmuştur Ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri

Timurlular Nedir Nerede Kurulmuştur ve Kim Kurmuştur Tüm Bilgileri
Timurlular anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Timurlular Nedir, Timurlular Ne Anlama Gelir, Timurlular Ne Demektir, Timurlular Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Timurlular ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Timurlular Anlamı

Timur’un soyundan gelen ve XV-XVI. yüzyıllarda İran ve Orta Asya’da egemen olan hanedan. Timur’un ölmesinden sonra fethettiği topraklar oğulları Miranşah (öl. 1407) ve Şahruh (hükümdarlığı 1405-1447) arasında paylaşıldı. Horasan’ı almış olan Şahruh, 1406-1417 arasında Miranşah’ın yönetimindeki Irak, Azerbaycan, Gürcistan gibi yerleri denetimi altına aldıktan sonra, Maveraünnehir ve Fars’ı da ele geçirdi. Onun döneminde Timurlu devleti refaha kavuştu, bilim ve sanatta önemli gelişmeler kaydedildi. Ancak Şahruh’un ölümünden sonra yeniden iç çekişmeler başladı. 1449-1469 arasında tahtta kalan Ebu Said, iktidarının büyük bölümünü Karakoyunlularla savaşarak geçirdi. Son büyük Timurlu hükümdarı Hüseyin Baykara’ydı. Hükümdarlığının yanı sıra şair olarak tanınan Baykara, savaşlarla geçen uzun saltanat döneminde şairleri, bilginleri ve sanatçıları korudu. Herat’ta hüküm süren son Timurlu hükümdarı Bediüzzaman Mirza’nın Muhammed Şeybani’ye yenilmesinden (1506) sonra Timurlu hanedanı dağıldı; Timurlu hanedanından gelen Babür Hindistan’da kendi adıyla anılan hanedanı kurdu.

Konu ile ilgili aramalar: Timurlular Nedir Timurlular ödev ara Timurlular kelime anlamı Timurlular sözlükte ara Timurlular ansiklopedi bilgi bankası ara Timurlular ne demek Timurlular neye denir

Timurlular ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver