Tımar Nedir Tımar Sistemi Özellikleri Hakkında Bilgi

Tımar Nedir Tımar Sistemi Özellikleri

Tımar anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tımar Nedir, Tımar Ne Anlama Gelir, Tımar Ne Demektir, Tımar Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tımar ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tımar Anlamı

Tımar Nedir Tımar Sistemi Özellikleri
Anadolu Selçukluları ve Osmanlılarda, belirli görev ve hizmet karşılığında kişilere verilen, yıllık geliri 3-20 bin akçe olan toprak. Timar olarak da bilinir. Birkaç çeşidi olmakla birlikte temelde sipahi denen asker sınıfına yapılan hizmet karşılığında ve genellikle de ömür boyu verilen bir dirliktir. Dirlikler içinde tımarlar, orta boy zeamet ya da büyük haslardan daha büyük önem taşıdığından genellikle sistem tımar sistemi olarak bilinirdi. Özellikle Osmanlı düzeninin belkemiğini oluşturan bir sistemdir. Çünkü tımar sistemi sayesinde hem toprak gelirlerinin denetlenmesi, hem eyaletlerin yönetimi hem de ordunun büyük bir bölümünün örgütlenmesi sağlanmış oluyordu.

Konu ile ilgili aramalar: Tımar Nedir Tımar ödev ara Tımar kelime anlamı Tımar sözlükte ara Tımar ansiklopedi bilgi bankası ara Tımar ne demek Tımar neye denir

Tımar ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver