Tilki Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri Hakkında Bilgi

Tilki Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri

Tilki anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tilki Nedir, Tilki Ne Anlama Gelir, Tilki Ne Demektir, Tilki Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tilki ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tilki Anlamı

Tilki Nedir Nerede Yaşarlar Özellikleri
Etçiller (Carnivora) takımının, köpekgiller (Canidae) familyasındaki türlere verilen genel ad. Boyları 50-90 cm, kuyrukları 33-60 cm, omuz yükseklikleri 35-40 cm kadardır. Ağırlıkları 3-10 kg kadardır. Vücut yapıları bakımından yakın akrabaları olan kurt ve çakallardan ayrılırlar. Ağız ve burun kısımları daha uzun ve sivridir. Göz bebekleri boyuna çubuk şeklindedir. Kulakları büyük ve üçgen şeklinde; hemen her zaman dik konumludur. Kuyrukları küt uçlu, uzun ve tüylüdür. Bacakları oransal olarak kısadır. Gövde kısmı yuvarlaktır. Renkleri çok değişkendir. Çoğunlukla, gövdeleri grimsi sarı, boz kahverengi, kuzeye gittikçe kırmızımsı kahverengidir. Genellikle tek tek gezerler.

Alacakaranlıkta ve geceleri işlektirler. Gündüzleri sık çalıların arasında, tahıl tarlalarında, ağaçlıklarda, nadiren toprak içerisinde açtıkları yuvalarda dinlenirler. Kazdıkları yuvalar çoğunlukla basit yapılıdır ve yalnızca kısa bir girişi vardır. Fakat, yavruları için yaptıkları yuvalar oldukça karmaşıktır.

Fare, böcek, salyangozlar ve sürüngen yumurtalarıyla beslenirler. Leş de yerler. Bal yedikleri de belirlenmiştir. Kuzey Afrika’dan Sibirya ve Hindistan’a, Kuzeyde Avrupa’nın tümü ve Kuzey Amerika’ya kadar yayılmışlardır. Ülkemizin hemen her yerinde bulunurlar.

Konu ile ilgili aramalar: Tilki Nedir Tilki ödev ara Tilki kelime anlamı Tilki sözlükte ara Tilki ansiklopedi bilgi bankası ara Tilki ne demek Tilki neye denir

Tilki ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver