Tifüs ve Paratifüs Hastalıkları

Tifüs

Nedeni:
Bitle taşınan yüksek ateşli genel bir enfeksiyöz hastalıktır. Bazı vakalarda kalp ve damarlarda komplikasyonlar görülebilir. Hastalığın nedeni, ‘Ricketssia provvazeki’ virüsüdür. Uygar ülkelerde tifüs hastalığına artık çok ender rastlanmaktadır.

Sponsorlu Bağlantılar

Kuluçka Devresi:
Hastalığın kuluçka devresi 1-2 haftadır.

Belirtileri:
Süt çocuklarında tifüs, çoğunlukla zararsız şekilde görülen ishalle seyreder ve bir enfeksiyöz hastalık olduğu güçlükle teşhis edilebilir. Çocuk ne kadar büyükse, tifüsün belirtileri de o kadar belirgindir. Ateş yüksektir. Şiddetli titremeyle birlikte baş, sırt, kol ve bacak ağrıları görülür. Dil kurudur. Öksürük ve aksırık gibi nezle belirtileri de bulunabilir. Hastalığın dördüncü günü, topluiğne başı büyüklüğünde döküntüler başlar ve döküntü daha çok ense kökünden vücuda yayılır, sonra ikinci hafta içinde kaybolur. Çok yükselen ateş de ikinci haftanın sonunda düşer. Kimi zaman delirium (şuur kaybı) görülür.

Tedavi:
Doktor tarafından tedavi gereklidir. Tifüse karşı tet-rasiklinler etkindir. Yatak istirahati, özellikle, diyet ve tedavi edici gıda gereklidir.

Korunma:
Tifüs şüphesinin bile yetkili makamlara ihbarı gereklidir. Hastalar kesinlikle tecrit edilmelidir. Bugün için tifüse karşı koruyucu olanaklar vardır. Ayrıca, bitlerin DDT ile öldürülmesi çok etkili bir koruyucudur.

Paratifüs
Küçük çocuklarda ishalle ya da süt çocuklarında sindirim bozukluğuyle birlikte tifüs gibi seyir gösteren paratifüs hastalığı ortaya çıkar. Hastalığın bulaşma şekli tifüste olduğu gibidir. Kuluçka süresinin bir gün olduğu çok sık görülmektedir. Tedavi, tifüstekinin benzeridir.

Sponsorlu Bağlantılar:

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver