Tifo Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi Yöntemi Hakkında Bilgi

Tifo Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi Yöntemi

Tifo anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tifo Nedir, Tifo Ne Anlama Gelir, Tifo Ne Demektir, Tifo Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tifo ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tifo Anlamı

Tifo Nedir Neden Olur Belirtileri ve Tedavisi Yöntemi

Etkeni, vücuda mikroplu su ve besinlerin yenmesiyle giren Salmonella typhi türü bakteri olan enfeksiyon hastalığı. Büyük tifo salgınlarının çoğu kent su şebekesinin kirlenmesiyle ortaya çıkar. Bunun yanı sıra, bakteriyi vücutlarında barındıran taşıyıcıların besinler, süt ve suyla temas etmesiyle, sinekler aracılığıyla ya da temizlik amacıyla mikroplu suların kullanılmasıyla da bulaşma olabilir. Kirli sularda yetişen kabuklu deniz hayvanları, özellikle istiridyeler ve arıtılmamış kanalizasyon sularıyla sulanan topraklarda yetişen sebzelerin yenmesi de tehlikelidir.

Hastalığın önlenmesinde kanalizasyon sularının arıtılması ve kullanım sularının klorlanması önde gelir. 20. yüzyılın ilk yarılarında ölü tifo mikrobu kullanılarak hazırlanan aşı özellikle orduda ve çeşitli kuruluşlarda kullanılmış ve hastalığın ortaya çıkma sıklığının düşürülmesine katkıda bulunmuştur. Tedavide 1948′den sonra antibiyotiklerin kullanılmasıyla tifo hastalığında azalma görülmüştür.

Konu ile ilgili aramalar: Tifo Nedir Tifo ödev ara Tifo kelime anlamı Tifo sözlükte ara Tifo ansiklopedi bilgi bankası ara Tifo ne demek Tifo neye denir

Tifo ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver