Tifo Belirtileri, Tifo Belirtisi, Tifo Hastalığı Belirtileri

tifo hastalığının belirtileri, tifo nasıl belirti gösterir, tifo şikayetleri, tifo şikayetleri nelerdir

Tifo belirtileri nelerdir?

Tifo, salmonella tipi olarak tanımlanan mikropların mikrop kanalı vasıtasıyla mideye ulaşması ve mide asitlerinin büyük bir çoğunluğunu ortadan kaldırıp çoğalmaya hazırlanan bu bakteriler bağırsaklara gider ve buradan da safranın yardımıyla kendilerine üreme ortamı hazırlayarak hızlı bir şekilde çoğalıp husule gelen bir hastalıktır. Tifo hastalığına sebep olan bakterilerin yaklaşık 10-15 günlük bir kuluçka süresi vardır. Kuluçka döneminden sonra ise tifonun belirtileri görülmeye başlanır.

Sponsorlu Bağlantılar

Tifo hastalığının belirtileri hastalığın dönemine göre değişkenlik gösterdiği gibi hastanın genel vücut sağlığına ve direncine göre de değişkenlik göstermektedir. Tifo ilk dönemlerinde halsizlik, vücut kırıklığı, yüksek ateş, iştah kapanması, baş ağrısı ve ürperti gibi belirtiler gösterir. Hastalığın 2. ve 3. haftalarında ise koltuk altında kırmızı lekeler, kabızlık, dilin kuruması ve çatlaması, şuur bulanıklığı, dalak büyümesi ve bağırsak delinmesi gibi şikayetler ortaya çıkar.

Hastalık 4. ve 5. haftalarında ise tifo gerilemeye başlar. Hastanın şikayetleri azalır ve vücudu gücünü kazanmaya başlar. 5. haftanın sonunda ise hastalık tamamen geçmiş ve tüm şikayetler ortadan kalkmış olur.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver