Tezkire Nedir Hakkında Bilgi

Tezkire Nedir

Tezkire anlamı bilgi bankası

anlamı nedir, ne anlama gelir

Sponsorlu Bağlantılar

Tezkire Nedir, Tezkire Ne Anlama Gelir, Tezkire Ne Demektir, Tezkire Anlamı Nedir ile ilgili bilgileri bu yazıda paylaşmaya çalıştım.

Tezkire ile ilgili internet ortamındaki ve diğer ansiklopedi gibi bilgi kaynaklarından elde ettiğim bilgileri yazımda paylaştım. Yararlı olmasını dilerim. Konu ile ilgili sorularınızı ve düşüncelerinizi de aşağıda yorum olarak bırakabilirsiniz.

Tezkire Anlamı

Tezkere, pusula. Terim olarak eskiden belli bir meslekte yetişmiş kişilerin yaşamöykülerinin toplandığı yapıtlara tezkire genel adı verilmiştir. “Zikr”den türetilen sözcüğün çoğulu “tezakir”dir. Tezkireler konularına, kapsadıkları kişilerin mesleklerine göre çeşitli adlarla anılmışlardır. Tezkiretü’l-şuara (şairler tezkiresi), tezkiretü’l-hattatîn (hattatlar tezkiresi), tezkiretü’l-evliya (evliya tezkiresi) gibi. Ayrıca hadika, sefine adı verilmiş “Hadikatü’l-Vüzera”, “Sefine-i Mevlevîyye” gibi yapıtlar da tezkire niteliği taşırlar. Adlara ya da mahlaslara göre alfabetik olarak düzenlenen tezkirelerde kişilerin yaşamöyküleri kısaca anlatılır, resmî görevleri ve kazandıkları aşamalar belirtilerek şiirlerinden örnekler verilir. Tezkirelerde şairlerin doğum ve ölüm tarihleriyle yerleri tam olarak gösterilmemiştir. Tezkirelerin en eksik yönü yapıt adlarıdır. Hiçbir şairin yapıtlarının adı tam olarak verilmemiştir. Sanatlı nesirle kaleme alınan bu tezkirelerde gerçek, üsluba feda edilmiştir. Yargılar basmakalıptır. Yine de kimi tezkirelerde kişileri anlatan satırlar arasında toplumun o dönemini yansıtan cümlelere rastlanır.

Konu ile ilgili aramalar: Tezkire Nedir Tezkire ödev ara Tezkire kelime anlamı Tezkire sözlükte ara Tezkire ansiklopedi bilgi bankası ara Tezkire ne demek Tezkire neye denir

Tezkire ile ilgili sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya yazabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver