Tetanos Belirtileri, Tetanos Hastalığı, Tetanos Hastalığının Belirtileri

tetanos hastalığının belirtileri nelerdir, tetanos nasıl belirti gösterir, tetanosun belirtileri nelerdir, tetanosun belirtisi

Tetanos belirtileri nelerdir?

Toprakta yaşayan bakterilerin sebep olduğu bir rahatsızlık olan tetanos, özellikle gübreli topraklara yakın bölgelerde hayat süren kişilerde en fazla husule geli. Çünkü bunun sebebi gübreli topraklarda tetanosa neden olan bakterilerin bolca bulunmasıdır. Bu tür ortamlarda bulunan kişilerin vücutlarının herhangi bir yerinde çok küçük bir çizik bile olsa bu bakterilerin kana karışma ihtimalleri yüksektir. Tetanos kişilerde mütenevvi şikayetlere sebep olur. Bu şikayetler tetanosun belirtileridir. Peki nedir bu şikayetler?

Sponsorlu Bağlantılar

Tetanos belirtileri

 

Tetanos belirtilerinin kendini göstermeye başladığı ilk dönemlerde baş ağrıları ortaya çıkar. Daha sonra bu baş ağrılarına adale krapmları da eklenir. Özellikle boyun ve çene kasılmaları sık sık yaşanır. Nadirde olsa gövde de kramplar ortaya çıkabilir.

Bu tür belirtilerle kendini gösteren tetanosa müdahale edilmediğinde şikayetler daha da artacaktır. Baş ağrısı, kramp ve kasılmalara birde nefes almada zorlanmalar eklenecektir. Bu sorunlarla birlikte ateşlenme ortaya çıkacak ve hayati tehlike artacaktır. Çünkü ateşlenmeye kadar giden tetanos vakaları ölümle sonuçlanabiliyor. Bu sebeple belirtilerin hissedilmeye başlandığı ilk anlarda hemen tetanos aşısı olmakta yarar var.

Sponsorlu Bağlantılar

Cevap Ver